Trwa ładowanie...

Psychoterapia w depresji – rodzaje terapii

Psychoterapia w depresji – rodzaje terapii
Psychoterapia w depresji – rodzaje terapii

W leczeniu depresji stosuje się nie tylko antydepresanty. Wysoką skuteczność odnotowuje się po wprowadzeniu kompletnego leczenia z wykorzystaniem leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii, czyli terapii behawioralnej i kognitywnej, terapii interpersonalnych lub psychoanalizy.

spis treści
W zależności od przyczyny depresji stosuje się odpowiednią psychoterapię
W zależności od przyczyny depresji stosuje się odpowiednią psychoterapię

1. Co to jest depresja?

Depresją nazywamy rodzaj stanu fizycznego i psychicznego, który zaliczany jest do chorób społecznych. Objawy somatyczne depresji to stan długotrwałego smutku i przygnębienia. Zaś do objawów fizycznych zalicza się osłabienie i zmęczenie organizmu. Chory może nie mieć apetytu, co skutkuje spadkiem wagi ciała. Z powodu depresji dwa razy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni (szacuje się, że co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna mają stany depresyjne). Choroba ta wymaga zastosowania skoordynowanego leczenia farmakologicznego lekami przeciwdepresyjnymi i zastosowania psychoterapii, aby przeciwdziałać niebezpiecznym skutkom depresji, czyli próbom samobójczym.

2. Jak wyleczyć się z depresji?

Psychoterapia depresji nie tylko wspiera leczenie antydepresantami, ale również pozwala na ustalenie przyczyny choroby. W leczeniu znajdują zastosowanie następujące rodzaje terapii: behawioralna, kognitywna, interpersonalne, psychoanaliza.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Celem terapii zachowawczych w leczeniu depresji, jak również terapii kognitywnych (zazwyczaj obejmują od 10 do 25 sesji terapeutycznych) jest podniesienie samooceny pacjenta i wprowadzenie zmiany w sposobie postrzegania przez niego jego najbliższego otoczenia. Skutkiem terapii behawioralnej i kognitywnej jest poprawa jakości snu. Pacjent zyskuje energię do wykonywania czynności, które sprawiają mu przyjemność. Wysoką skuteczność tych metod leczenia odnotowuje się po ich połączeniu ze stosowaniem leków na depresję. Ponadto terapie te minimalizują ryzyko nawrotu choroby. Przyczyną depresji są problemy w kontaktach międzyludzkich. Aby je rozwiązać, zaleca się skorzystać z terapii interpersonalnej. Istotą tej metody jest rozwiązywanie problemów rodzinnych, konfliktów w relacjach partnerskich i zawodowych. W czasie sesji terapeutycznych odgrywane są scenki, w których psycholog przekazuje pacjentowi porady komunikacyjne. Najwyższy stopień skuteczności terapii interpersonalnej odnotowuje się u osób z depresją umiarkowaną.

Zobacz także:

Do leczenia depresji w ostrej fazie, jak również w przypadku osób, które już są w trakcie terapii, wykorzystuje się psychoanalizę i jej pochodne. Jest to proces czasochłonny, który pozwala wprowadzić trwałe zmiany w zachowaniu pacjenta. Istotą psychoanalizy jest zidentyfikowanie przyczyn stanów depresyjnych. Jedną z postaci psychoanalizy jest psychoterapia psychodynamiczna, której celem jest ustalenie przyczyn zaburzeń depresyjnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze