Trwa ładowanie...

Puchnięcie rąk w ciąży

Puchnięcie rąk w ciąży, tak jak i inne obrzęki pojawiające się w czasie ciąży, są naturalnymi objawami ciąży, szczególnie w jej trzecim trymestrze. Opuchlizna w ciąży oznacza, że w organizmie zatrzymywana jest woda. Powoduje to przede wszystkim opuchnięcie kończyn górnych i dolnych, najbardziej dotknięte są stopy i dłonie. Rzadziej opuchlizna dotyka twarzy.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

spis treści

1. Opuchlizna rąk w ciąży

Na puchnięcie dłoni w ciąży szczególnie narażone są kobiety, które wykonują pracę manualną lub dużo piszą na klawiaturze. Wtedy ból dłoni w ciąży jest bardziej prawdopodobny. Opuchlizna i różne obrzęki pojawiają się ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie kobiety ciężarnej, mają na to wpływ także inne czynniki, takie jak dieta czy aktywność fizyczna.

Uciskanie i obciążanie nerwu biegnącego w nadgarstku – zarówno przez opuchliznę jak i ciągle powtarzalne ruchy dłoni – może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. To dolegliwość dotykająca wielu kobiet w ciąży, pracowników wykonujących prace manualne i dużo piszących na komputerze. Pojawia się palący ból dłoni, brak czucia, tępy ból palców i nadgarstka. Ból może promieniować nawet do ramion. W zaawansowanych przypadkach całe ręce i dłonie wydają się słabe i wiotkie, utrudniając codzienne czynności. Zespół cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży pojawia się w obu rękach. Objawy opuchlizny rozpoczynają się mniej więcej w połowie ciąży lub później. Po urodzeniu dziecka wszystkie dolegliwości ciążowe przechodzą same.

2. Jak sobie radzić z opuchlizną i bólem dłoni w czasie ciąży?

Wszystkie obrzęki pojawiają się ze względu na nadmiar wody w organizmie. Aby sobie z tym poradzić należy... pić wodę! Wbrew pozorom, odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga pozbyć się zalegających w tkankach produktów przemiany materii, a także tym samym pozbyć się obrzęków. Kobieta w ciąży powinna pić co najmniej 2 litry wody dziennie, co odpowiada 8 szklankom. Także sól w diecie ma znaczenie w przypadku opuchlizny rąk i nóg. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może pogarszać obrzęki na ciele. Pamiętajmy, że sól jest nie tylko w solniczce, ale także (przede wszystkim!) w produktach gotowych, żywności w puszkach i wysoko przetworzonej, a także w fast foodach. Umiarkowana aktywność fizyczna jest polecana dla kobiet w ciąży, nie tylko ze względu na ogólną kondycję i samopoczucie, ale także ze względu na łagodzenie obrzęków.

Jeśli opuchlizna rąk w ciąży przerodziła się już w piekący ból, znaczy to, że prawdopodobnie doszło do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka. Wtedy starajmy się dawać odpocząć dłoniom (ma to znaczenie także w przypadku samej opuchlizny), a także jak najczęściej nimi rozluźniająco potrząsać. W ciąży lepiej unikać czynności wymagających od dłoni powtarzalnych i silnych ruchów. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć, trzeba przestrzegać zasad ergonomii podczas pracy. Krzesło i biurko muszą być dobrze dopasowane do wzrostu. W nocy należy starać się nie spać na dłoniach. Dłonie można ułożyć na poduszce, aby były nieco wyżej. Nadgarstki powinny być wyprostowane, nie zgięte.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.