Puchnięcie rąk w ciąży
Puchnięcie rąk w ciąży, tak jak i inne obrzęki pojawiające się w czasie ciąży, są naturalnymi objawami ciąży, szczególnie w jej trzecim trymestrze. Opuchlizna w ciąży oznacza, że w organizmie zatrzymywana jest woda. Powoduje to przede wszystkim opuchnięcie kończyn górnych i dolnych, najbardziej dotknięte są stopy i dłonie. Rzadziej opuchlizna dotyka twarzy.
1. Opuchlizna rąk w ciąży
Na puchnięcie dłoni w ciąży szczególnie narażone są kobiety, które wykonują pracę manualną lub dużo piszą na klawiaturze. Wtedy ból dłoni w ciąży jest bardziej prawdopodobny. Opuchlizna i różne obrzęki pojawiają się ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie kobiety ciężarnej, mają na to wpływ także inne czynniki, takie jak dieta czy aktywność fizyczna.
Uciskanie i obciążanie nerwu biegnącego w nadgarstku – zarówno przez opuchliznę jak i ciągle powtarzalne ruchy dłoni – może doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. To dolegliwość dotykająca wielu kobiet w ciąży, pracowników wykonujących prace manualne i dużo piszących na komputerze. Pojawia się palący ból dłoni, brak czucia, tępy ból palców i nadgarstka. Ból może promieniować nawet do ramion. W zaawansowanych przypadkach całe ręce i dłonie wydają się słabe i wiotkie, utrudniając codzienne czynności. Zespół cieśni nadgarstka u kobiet w ciąży pojawia się w obu rękach. Objawy opuchlizny rozpoczynają się mniej więcej w połowie ciąży lub później. Po urodzeniu dziecka wszystkie dolegliwości ciążowe przechodzą same.
2. Jak sobie radzić z opuchlizną i bólem dłoni w czasie ciąży?
Wszystkie obrzęki pojawiają się ze względu na nadmiar wody w organizmie. Aby sobie z tym poradzić należy... pić wodę! Wbrew pozorom, odpowiednie nawodnienie organizmu pomaga pozbyć się zalegających w tkankach produktów przemiany materii, a także tym samym pozbyć się obrzęków. Kobieta w ciąży powinna pić co najmniej 2 litry wody dziennie, co odpowiada 8 szklankom. Także sól w diecie ma znaczenie w przypadku opuchlizny rąk i nóg. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może pogarszać obrzęki na ciele. Pamiętajmy, że sól jest nie tylko w solniczce, ale także (przede wszystkim!) w produktach gotowych, żywności w puszkach i wysoko przetworzonej, a także w fast foodach. Umiarkowana aktywność fizyczna jest polecana dla kobiet w ciąży, nie tylko ze względu na ogólną kondycję i samopoczucie, ale także ze względu na łagodzenie obrzęków.
Jeśli opuchlizna rąk w ciąży przerodziła się już w piekący ból, znaczy to, że prawdopodobnie doszło do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka. Wtedy starajmy się dawać odpocząć dłoniom (ma to znaczenie także w przypadku samej opuchlizny), a także jak najczęściej nimi rozluźniająco potrząsać. W ciąży lepiej unikać czynności wymagających od dłoni powtarzalnych i silnych ruchów. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć, trzeba przestrzegać zasad ergonomii podczas pracy. Krzesło i biurko muszą być dobrze dopasowane do wzrostu. W nocy należy starać się nie spać na dłoniach. Dłonie można ułożyć na poduszce, aby były nieco wyżej. Nadgarstki powinny być wyprostowane, nie zgięte.