Refluks (zgaga) w ciąży
Zgaga w ciąży objawia się wrażeniem palenia w przełyku wywołanym przez cofniętą treść żołądkową. Kobieta może zapobiec występowaniu tej dolegliwości lub zminimalizować ryzyko jej pojawienia się, stosując dietę na zgagę, unikając wysiłku fizycznego oraz odpoczywając w pozycji półleżącej. Dieta przy zgadze powinna być lekkostrawna.
1. Przyczyny zgagi w ciąży
Zgaga w ciąży może wystąpić już w trakcie jej pierwszych trzech miesięcy, a objawy tej przypadłości mogą przybrać na sile w drugim i trzecim trymestrze.
Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiadają czynniki wywołujące zgagę, takie jak:
• zmiany hormonalne w organizmie kobiety – wzrost stężenia progesteronu, który powoduje rozluźnienie zwieracza przełyku;
• nacisk powiększającej się macicy na żołądek;
• życie w stresie i nerwowość;
• nadwaga;
• przejedzenie posiłkami tłustymi i mocno przyprawionymi.
2. Objawy zgagi w ciąży
Zgaga w ciąży objawia się wrażeniem palenia w okolicy mostka i nadbrzusza. Czasami dolegliwości bólowe mogą promieniować w kierunku szyi, a nawet gardła i krtani, co skutkuje uczuciem pieczenia w przełyku. Tym przypadłościom może towarzyszyć ból w przełyku. Skutkiem zgagi są trudności w połykaniu, a także kwaśne wymioty. Kobieta w ciąży może uskarżać się na kwaśny posmak w ustach.
3. Dieta przy zgadze
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zgagi, kobieta w ciąży powinna zadbać o sposób odżywiania się. Przede wszystkim musi zrezygnować z jedzenia tłustych i ostro przyprawionych potraw. Intensywne zioła utrudniają bowiem proces trawienia i powodują zgagę. Nie zaleca się również picia słodzonych i gazowanych napojów oraz jedzenia niektórych warzyw (pomidorów, cebuli) i kwaśnych owoców (głównie cytrusów). Należy unikać mięty – świeżej – i cukierków miętowych. W przypadku zgagi niewskazane są również używki, na przykład papierosy, alkohol oraz kawa.
Musisz to wiedzieć
Sprawdzony sposób na zgagę to picie kisielu z siemienia lnianego po każdym posiłku. Warto również wypijać pół szklanki ciepłego mleka (z zastrzeżeniem dla osób z nietolerancją laktozy). Kobiety w ciąży skarżące się na zgagę mogą jeść migdały, które zawierają magnez i wapń, dzięki czemu wspomagają trawienie. Aby zwalczyć zgagę w ciąży, należy jeść niewielkie porcje posiłków co 3-4 godziny. Żołądek w ciąży ma mniejszą objętość, ponieważ napiera na niego dziecko. Niektórzy lekarze zalecają, aby kobieta jadła nawet 10 razy dziennie, ale bardzo małe porcje. Kobieta w ciąży powinna jeść w pozycji siedzącej z wyprostowanymi plecami – warto pamiętać, że pochylenie tułowia do przodu nasila objawy zgagi. Nie wolno również opuszczać głowy poniżej żołądka, na przykład podczas wykonywania niektórych obowiązków domowych. Pozycja ciała ma znaczenie również w czasie snu – kobieta powinna wypoczywać w nocy w pozycji półleżącej, aby treść żołądkowa nie wracała do przełyku.
Zgagę w ciąży należy próbować zwalczyć domowymi metodami, a dopiero gdy nie przyniosą one rezultatu, kobieta ciężarna może sięgnąć po terapię farmakologiczną (niektóre preparaty mogą być szkodliwe dla płodu, przedostając się do organizmu dziecka przez łożysko). W czasie konsultacji lekarz poleci leki na zgagę zobojętniające kwaśną treść żołądkową.