Tak otyłość matki odbija się na dziecku. Naukowcy potwierdzili
Otyłość to niezwykle groźna choroba cywilizacyjna, która jest często pierwszym krokiem do poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku kobiet w ciąży jest podwójnie niebezpieczna, bo może mieć też fatalny wpływ na rozwój dziecka.
1. Otyłość matki zagraża dziecku
Wyniki badań opublikowanych na łamach "JAMA Network Open" to kolejny dowód na to, jak poważne zagrożenie niesie ze sobą otyłość.
W przypadku kobiet w ciąży ta groźna choroba jest niebezpieczna nie tylko dla matki, ale może też fatalnie odbić się na zdrowiu dziecka.
"Dzieci matek z otyłością lub zaburzeniami odżywiania przed ciążą lub w trakcie ciąży notowały istotnie wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń neurorozwojowych oraz psychiatrycznych" - ostrzega powołowując się na analizy naukowców Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy medycznej.
Tymczasem statystyki dotyczące otyłości w Polsce są alarmujące: już 9 mln Polaków jest otyłych, a 60-70 proc. (w zależności od województwa) ma nadwagę.
To pierwszy krok m.in. do cukrzycy, miażdżycy, a także chorób serca, wątroby i nerek.
2. "Matka wszystkich chorób"
Jak alarmuje WHO - liczba chorych dramatycznie rośnie od kilku dekad. W latach 1975-2006 liczba osób dorosłych cierpiących na otyłość wzrosła o 138 proc. Jeśli w najbliższych latach ta tendencja będzie się utrzymywać, wkrótce z otyłością będzie się zmagać 51 proc. populacji, czyli cztery miliardy osób na całym świecie.
W Europie zarówno nadwaga, jak i otyłość to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności bądź zgonu. WHO alarmuje, że każdego roku są one przyczyną ponad 1,2 miliona zgonów w całym regionie.
Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje szereg zaburzeń metabolicznych.
- W konsekwencji prowadzić może do rozwoju szeregu chorób m.in. schorzeń układu sercowo-naczyniowego w tym zawałów serca, udarów mózgu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, zwiększonego ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych czy powikłań ze strony układu kostno-stawowego - alarmował niedawno endokrynolog prof. Wojciech Bik, kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii i przewodniczący Sekcji Badań Podstawowych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Ostrzegał, że otyłość może okazać się także kluczową przeszkodą w planowaniu rodziny, wpływając negatywnie na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
- Możemy powiedzieć, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób - podkreślał prof. Bik.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl