Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Usuwanie zębów w ciąży

Avatar placeholder
Ewelina Stanios 08.04.2017 11:01
Usuwanie zębów w ciąży
Usuwanie zębów w ciąży

Usuwanie zębów w ciąży jest możliwe, choć zaleca się, by miało ono miejsce po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Podanie znieczulenia w ciąży przed zakończeniem 12. tygodnia ciąży może bowiem doprowadzić do uszkodzenia płodu, a samo wyrwanie zęba do krwotoku. Usuwanie zębów w ciąży jest bezpieczne od drugiego trymestru, a bolącego zęba nie można przetrzymywać do dnia porodu, ponieważ może on spowodować ogólne osłabienie organizmu i większą podatność na infekcje. Jeśli chodzi o ogólne leczenie zębów w ciąży, to można ponadto usuwać ubytki i leczyć kanałowo, odradza się natomiast piaskowanie, wybielanie czy dłutowanie zatrzymanych ósemek.

spis treści

1. Czy można wyrywać zęby w ciąży?

Wiele pań zastanawia się, czy możliwe jest usunięcie zęba w ciąży? Czy jest to bezpieczne dla zdrowia kobiety oraz zdrowia rozwijającego się płodu? Czy podczas zabiegu można stosować znieczulenie? Otóż, jak wskazują specjaliści, wyrwanie zęba w ciąży jest możliwe, choć najlepiej zrobić to po pierwszym trymestrze ciąży, czyli po 12. tygodniu ciąży. W początkowym okresie ciąży istniej bowiem większe ryzyko krwawienia po wyrwaniu zęba. Ponadto, znieczulenie miejscowe, które stosuje się podczas ekstrakcji zęba, może przeniknąć przez łożysko, a jest to szczególnie niebezpieczne, w początkowej fazie rozwoju płodu. Zęba bezwzględnie należy wyrwać wówczas, gdy istnieje ryzyko zakażenia, np. z zęba wydobywa się ropa lub ząb jest źródłem dotkliwego bólu. Wówczas usunięcie zęba staje się "mniejszym złem" i stanowi mniejsze niebezpieczeństwo dla zdrowia matki i dziecka, niż gdyby został pozostawiony w jamie ustnej.

2. Wyrywanie zębów w ciąży

Już na samym początku wizyty u stomatologa, kobieta powinna poinformować swojego dentystę, że jej w ciąży. Wówczas nie będzie on stosował leków, które obkurczają naczynia krwionośne. Jest to ważne szczególnie przy podawaniu znieczulenia. Nawet jeżeli kobieta jeszcze nie potwierdziła, że jest w ciąży, a podejrzewa, że tak może być, powinna bezwzględnie poinformować o tym lekarza. Przy wyrywaniu zęba nie zawsze jest konieczne podawanie antybiotyków, ale jeśli towarzyszy mu ostry stan zapalny, konieczne jest podanie antybiotyku z grupy penicylin lub innego antybiotyku, który jest dozwolony w ciąży. Nie powinno się czekać z wyrwaniem chorego i bolącego zęba aż do okresu porodu. Jeżeli bolący ząb w ciąży nie zostanie usunięty, wówczas dochodzi do osłabienia całego organizmu. Kobieta czuje się rozbita i jest bardziej podatna na inne infekcje. Niektórzy twierdzą, że chory ząb infekuje cały organizm i może wówczas dojścia, np. do urodzenia wcześniaka.

3. Leczenie zębów w ciąży

Wyrwanie, czyli ekstrakcja zęba, jest dozwolonym zabiegiem stomatologicznym w ciąży. Możliwe jest także usuwanie ubytków i wypełnianie zębów, ponieważ podkłady do wypełniania nie przenikają poza strukturę zęba i nie są niebezpieczne dla płodu. Nieco trudniej wygląda leczenie kanałowe w ciąży ze względu na konieczność prześwietlenia chorego zęba. Na szczęście stosuje się specjalne środki ochronne lub najnowocześniejsze metody, które zmniejszają ryzyko napromieniowania niemal do zera. Istnieją jednak zabiegi stomatologiczne, których zdecydowanie należy wystrzegać się w ciąży. Należą do nich: dłutowanie zatrzymanych ósemek, zakładanie implantów zębów, wybielanie. Obecnie nie stosuje się też profilaktycznego podawania fluoru kobietom w ciąży. Jak się okazało, nie wpływał on na poprawę stanu zębów dzieci, a przedawkowany mógł powodować powstanie białych plam na zębach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze