WHO: Kobiety w ciąży powinny częściej odwiedzać ginekologów i położne
Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia dla kobiet spodziewających się dziecka. Ich wdrożenie ma zminimalizować ryzyko powikłań i pomóc we wcześniejszym wykrywaniu zagrożeń dla matki i płodu.
Specjaliści rekomendują, by swojego lekarza prowadzącego kobieta spodziewająca się dziecka odwiedziła co najmniej 8 razy - wcześniej zalecano 4 konsultacje. Wizyty powinny się odbyć w 12., 20., 26., 30., 34., 36., 38. i 40. tygodniu ciąży. Dwukrotne zwiększenie liczby konsultacji z lekarzem ma zminimalizować ryzyko poronień.
W Polsce taka częstotliwość wizyt kontrolnych jest normą. Kobiety w ciąży co najmniej raz w miesiącu są badane przez lekarza. Są jednak kraje, w których konsultacje ze specjalistą są zdecydowanie rzadsze. Z danych WHO wynika, że tylko 64 proc. ciężarnych odwiedza swojego lekarza prowadzącego częściej niż cztery razy.
1. Więcej wizyt, więcej informacji
Częstsze kontakty ze specjalistami mają również zwiększyć świadomość kobiet dotyczącą zasad prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Lekarze powinni więcej uwagi poświęcać na te zagadnienia, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozmawiać z kobietą o zagrożeniach dla dziecka, wynikających z palenia tytoniu, picia alkoholu i stosowania substancji psychoaktywnych.
2. Wsparcie z sercem
Zalecenia WHO kierowane są nie tylko do lekarzy, ale też innych pracowników służby zdrowia (położnych, pielęgniarek, doradców laktacyjnych). I oni bowiem mają za zadanie świadczyć kobietom w ciąży nie tylko fachową opiekę, ale też wsparcie.
WHO podaje, że w 2015 roku 303 tys. kobiet zmarło z powodu powikłań w ciąży. Ponad 2 mln noworodków zmarło w ciągu pierwszego miesiąca życia, tyle samo dzieci urodziło się martwych.