Wpływ otyłości na depresję
Depresja jest zaburzeniem nastroju. Czy wywołać depresję może otyłość? Niestety, w dzisiejszych czasach człowiek ma mniej okazji do regularnego ruchu, a siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn nadwagi. Im więcej zbędnych kilogramów posiadamy, im większa jest promocja w kulturze zgrabnej i chudej sylwetki, tym wystąpienie depresji również jest większe. Jaki jest wpływ otyłości na depresję?
1. Czym jest otyłość?
Otyłość to nie tylko nadmiar zbędnych kilogramów. Nadwaga wpływa również na: • Samopoczucie. • Stan zdrowia. • Psychikę.
To musisz wiedzieć:
2. Otyłość a depresja
Człowiek cierpiący na otyłość może mieć problemy z sercem, zaburzenia hormonalne, osłabioną wytrzymałość, duszności, osłabioną koncentrację. Co więcej, wygląd w dzisiejszych czasach wpływa także na relacje z innymi ludźmi. Ponadto, osoba otyła nie zawsze potrafi stworzyć pozytywny wizerunek własnej osoby. Ma mniejszą pewność siebie, niższą samoocenę i pojawiają się negatywne myśli. Otoczenie osoby z nadwagą nie rzadko bardziej szkodzi, niż pomaga. Pojawiają się docinki słowne, wyśmiewanie i inne. Jeżeli problemy się nawarstwiają osoba z otyłością może wycofać się z życia społecznego. Pojawia się stres, zaburzenia nastroju, osłabiona psychika a to wszystko może prowadzić do depresji.
Otyłość wiąże się z trudnymi emocjami, z niską samooceną, z nie akceptowaniem własnego ciała i wyglądu. Im większe problemy z nadwagą, tym większa szansa wystąpienia depresji. Jednak nie tylko zbędne kilogramy mogą być przyczyną tej choroby. Również próba ich zrzucenia. Głodówki, restrykcyjna dieta, nadmierna aktywność fizyczna również mogą zapoczątkować depresję.
3. Depresja a otyłość
Niestety, depresja również może doprowadzić do otyłości i tym samym pogłębić objawy tej choroby. Leki przeciwdepresyjne mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania a tym samym do przyrostu masy ciała. Zależność między depresją i otyłością jest zatem bardzo wiążąca. Na pytanie jak walczyć z depresją przy nadwadze, warto zatroszczyć się o pomoc psychiczną i fizyczną. Dodatkowa porcja ruchu powinna być dla osoby chorej przyjemnością. Może to być zwykły spacer, szybszy marsz lub jazda na rowerze. Zrzucenie zbędnych kilogramów to poprawa nastroju, a tym samym zmniejszenie objawów depresji lub próba jej uniknięcia.