Zakazane do smażenia. Mogą przyczyniać się do miażdżycy, udaru
Smażenie potraw na niewłaściwym tłuszczu może sprzyjać miażdżycy i zwiększać ryzyko chorób serca i udarów. Które tłuszcze są zakazane do obróbki cieplnej na patelni?
1. Smażone potrawy niekoniecznie dla dzieci
Smażone potrawy, choć uwielbiane przez wiele osób, nie sprzyjają zdrowiu. Częste ich spożywanie jest niewskazane zarówno dla dorosłych, jak i - tym bardziej - dla dzieci.
Najmłodszym, u których dopiero rozszerza się dietę, smażonych potraw nie powinno podawać się wcale. Ich układ trawienny dopiero uczy się nowych smaków. Okazjonalne podawanie maluchowi smażonego jedzenia w formie placków, naleśników czy drobiowych kotlecików jest, zdaniem ekspertów, możliwe dopiero od mniej więcej 9.-12. miesiąca życia.
Jeśli decydujemy się podać dziecku coś smażonego, ważne, by do tej czynności używać odpowiedniego tłuszczu. Należą do nich m.in. olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.
2. Te tłuszcze nie są dobre do smażenia
Smażenie może zwiększać kaloryczność potraw i negatywnie wpływać na zdrowie, zwłaszcza jeśli używamy niewłaściwego tłuszczu. Niektórych tłuszczów należy unikać w tej formie obróbki. Których?
Przykładem jest olej lniany, który choć bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, nie nadaje się do smażenia z powodu niskiej temperatury dymienia. Pod wpływem ciepła utlenia się i tworzy niebezpieczne dla zdrowia nadtlenki, mogące przyczyniać się do rozwoju miażdżycy. Zamiast tego warto go używać na zimno, np. w sałatkach czy koktajlach.
Podobnie olej rydzowy, który dostarcza witaminy E i wspiera układ sercowo-naczyniowy, nie nadaje się do smażenia, ponieważ obróbka cieplna niszczy jego wartościowe składniki. Lepiej stosować go jako dodatek do gotowanych warzyw lub kasz.
Twarda margaryna również nie powinna być używana do smażenia, ponieważ zawiera szkodliwe izomery trans kwasów tłuszczowych. Regularne jej spożywanie może podnosić poziom złego cholesterolu, sprzyjać miażdżycy i zwiększać ryzyko chorób serca i udarów.
Ponadto smażenie na margarynie może prowadzić do przenikania do żywności rakotwórczych substancji, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl