Zapomniana choroba sieje spustoszenie na Wyspach. Ponad dwukrotny wzrost zachorowań w Polsce
Brytyjskie media ostrzegają przed wysoce zaraźliwym kaszlem, który może trwać nawet sto dni. W Polsce także widać wzrost liczby infekcji. Niepozorny objaw zapomnianej choroby łamie żebra, a liczba przypadków wzrosła o 250 proc. W największym niebezpieczeństwie są najmłodsze dzieci, ponieważ u nich choroba może prowadzić do groźnych powikłań.
1. Krztusiec sieje spustoszenie na Wyspach
Brytyjscy zakaźnicy ostrzegają przed wzrostem diagnoz zapomnianej choroby. Rządowe dane w Wielkiej Brytanii wskazują, że tylko pomiędzy lipcem a 26 listopada - zarówno w Anglii, jak i Walii - odnotowano 716 przypadków zachorowań na krztusiec. To ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.
'Cases of whooping cough [which is highly #contagious, and in young babies can be very serious] are increasing - and it's vital pregnant women ensure they get #vaccinated to protect their baby.' @HelenEBedford, @UCL #WhoopingCough #Pertussis https://t.co/ScW4DLRfwg
— Dr Joe Pajak CSci FRSC 🇪🇺 🌬SARSCoV2 is airborne (@JoePajak) December 6, 2023
W Polsce także odnotowano ponad dwa razy więcej zachorowań na krztusiec. W 2022 r. zdiagnozowano go u 376 Polaków, a tylko do 30 listopada br. zgłoszono już 797 przypadków.
Decydenci i eksperci ds. zdrowia przyczyn tego stanu rzeczy doszukują się w spadku liczby szczepień, która obecnie jest na najniższym poziomie od siedmiu lat. Najgorzej pod tym względem jest w stolicy kraju. Zdaniem specjalistów może to wynikać z opuszczenia wizyt na szczepienia także z powodu pandemii COVID-19.
"Ciężkiej chorobie można prawie całkowicie zapobiec, jeśli matka zostanie zaszczepiona w czasie ciąży, a jej przeciwciała przedostaną się do dziecka przez łożysko i będą chronić je do czasu, aż dziecko otrzyma własną szczepionkę. Dlatego ważne jest, aby każdy przejrzał swoją książeczkę szczepień, aby sprawdzić, czy nie przegapił szczepionki podawanej podczas rutynowych szczepień u dzieci i kobiet w ciąży" - zaznaczyła w rozmowie z "The Sun" prof. Beate Kampmann z London School of Hygiene and Tropical Medicine.
2. Charakterystyczny objaw choroby może nie występować u najmłodszych
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest suchy kaszel, który atakuje w dzień i w nocy. Lekarze porównują go do piania koguta i ostrzegają, że może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.
Inne objawy krztuśca u dzieci to m.in.:
- stan podgorączkowy,
- zapalenie spojówek,
- zaczerwienienie twarzy,
- wysuwanie języka,
- bezdechy,
- duszność,
- mimowolne oddawanie moczu lub stolca.
U najmłodszych dzieci główny objaw infekcji może nie występować. Zamiast kaszlu rodzic może jednak zauważyć kichanie, problemy z oddychaniem, łzawienie.
Szczególne zagrożenie krztusiec stanowi dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Te maluchy są najbardziej narażone na zwiększone ryzyko zapalenia płuc oraz drgawek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl