Trwa ładowanie...

Zapomniana choroba powraca. W Wielkiej Brytanii zmarło już 6 dzieci

Avatar placeholder
04.12.2022 17:13
Wielka Brytania. Nie żyje 6-latka zakażona bakterią. Wykryto ją u uczniów z dwóch szkół
Wielka Brytania. Nie żyje 6-latka zakażona bakterią. Wykryto ją u uczniów z dwóch szkół (Getty Images)

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zmarłych z powodu szkarlatyny. Nie żyje już sześcioro dzieci, a chorobę wykryto u wielu innych. Eksperci obawiają się, że w nadchodzących tygodniach liczba ofiar może wzrosnąć.

Jedna ze szkół, w której doszło do zakażenia
Jedna ze szkół, w której doszło do zakażenia (Facebook)

1. Śmierć sześciorga dzieci

Brytyjskie media alarmują o niepokojącym zjawisku. Już sześcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia paciorkowcem grupy A, który powoduje rozwój szkarlatyny. Wszystkie ofiary miały mniej niż 10 lat, pięcioro z dzieci mieszkało w Anglii, a jedno w Walii. Paciorkowce z grupy A mogą powodować szkarlatynę, a w rzadkich przypadach ciężkie zakażenie zagrażające życiu. Brytyjscy lekarze przyznają, że liczba zachorowań na szkarlatynę jest w tym roku wyraźnie większa, niż z reguły o tej porze roku. 

W wyniku choroby zmarła m.in. sześcioletnia dziewczynka. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) zajęła się sprawą i wykryła kolejny przypadek szkarlatyny, tym razem w szkole oddalonej o zaledwie kilka przecznic - Echelford Primary School. Ponadto stwierdzono tam zakażenie paciorkowcem u następnej dwójki dzieci.

Zobacz film: "Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia"

- To najgorszy koszmar każdego rodzica - powiedział jeden z nich w rozmowie z Daily Mail. - Mówi się nam, abyśmy nadal posyłali nasze dzieci do szkoły, ale wydaje się to niezwykle ryzykowne, biorąc pod uwagę, że obecnie w okolicy są co najmniej cztery przypadki w dwóch różnych szkołach – dodał.

2. Wprowadzono środki ostrożności

Obie szkoły zostały poinstruowane, w jaki sposób zachować środki ostrożności. Poidełka z wodą zostały wyłączone, a rodzice uczniów otrzymali wskazówki dotyczące podstawowych objawów zakażenia: wysoka temperatura, ból i zapalenie gardła, migdałków oraz wysypka.

- Zaleciliśmy środki ostrożności m.in. stosowanie antybiotyku przez uczniów i pracowników w tych samych grupach wiekowych, co zakażeni - powiedziała dr Claire Winslade, konsultant ds. ochrony zdrowia w UKHSA.

Jak zaznacza, szkarlatyna nie jest niczym niezwykłym, a paciorkowiec występuje powszechnie – może powodować m.in. anginę, ból gardła, czy wysypkę. Przenosi się drogą kropelkową (poprzez kichanie lub kaszel), a także przez kontakt fizyczny. Niestety najczęściej dochodzi do zakażenia w placówkach edukacyjnych.

3. Szkarlatyna - jakie mogą być objawy zakażenia?

Szkarlatyna (płonica) to choroba bakteryjna wywołana przez zakażenie paciorkowcami. Choroba z reguły ma nagły początek.

Pierwsze objawy szkarlatyny: ból gardła; ból podczas przełykania; ból głowy; ból brzucha, nudności i wymioty; gorączka powyżej 38°C.; powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.

Dość charakterystyczne jest wyraźne zaczerwinienie gardła, a na języku pojawia się biały nalot. Po kilku dniach język zmienia barwę na malinową, a na błonie śluzowej podniebienia mogą pojawić się czerwone plamki. Podczas choroby najczęściej nie występuje kaszel ani katar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze