Zapomniana choroba powraca. W Wielkiej Brytanii zmarło już 6 dzieci
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zmarłych z powodu szkarlatyny. Nie żyje już sześcioro dzieci, a chorobę wykryto u wielu innych. Eksperci obawiają się, że w nadchodzących tygodniach liczba ofiar może wzrosnąć.
1. Śmierć sześciorga dzieci
Brytyjskie media alarmują o niepokojącym zjawisku. Już sześcioro dzieci zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu zakażenia paciorkowcem grupy A, który powoduje rozwój szkarlatyny. Wszystkie ofiary miały mniej niż 10 lat, pięcioro z dzieci mieszkało w Anglii, a jedno w Walii. Paciorkowce z grupy A mogą powodować szkarlatynę, a w rzadkich przypadach ciężkie zakażenie zagrażające życiu. Brytyjscy lekarze przyznają, że liczba zachorowań na szkarlatynę jest w tym roku wyraźnie większa, niż z reguły o tej porze roku.
W wyniku choroby zmarła m.in. sześcioletnia dziewczynka. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) zajęła się sprawą i wykryła kolejny przypadek szkarlatyny, tym razem w szkole oddalonej o zaledwie kilka przecznic - Echelford Primary School. Ponadto stwierdzono tam zakażenie paciorkowcem u następnej dwójki dzieci.
- To najgorszy koszmar każdego rodzica - powiedział jeden z nich w rozmowie z Daily Mail. - Mówi się nam, abyśmy nadal posyłali nasze dzieci do szkoły, ale wydaje się to niezwykle ryzykowne, biorąc pod uwagę, że obecnie w okolicy są co najmniej cztery przypadki w dwóch różnych szkołach – dodał.
2. Wprowadzono środki ostrożności
Obie szkoły zostały poinstruowane, w jaki sposób zachować środki ostrożności. Poidełka z wodą zostały wyłączone, a rodzice uczniów otrzymali wskazówki dotyczące podstawowych objawów zakażenia: wysoka temperatura, ból i zapalenie gardła, migdałków oraz wysypka.
- Zaleciliśmy środki ostrożności m.in. stosowanie antybiotyku przez uczniów i pracowników w tych samych grupach wiekowych, co zakażeni - powiedziała dr Claire Winslade, konsultant ds. ochrony zdrowia w UKHSA.
Jak zaznacza, szkarlatyna nie jest niczym niezwykłym, a paciorkowiec występuje powszechnie – może powodować m.in. anginę, ból gardła, czy wysypkę. Przenosi się drogą kropelkową (poprzez kichanie lub kaszel), a także przez kontakt fizyczny. Niestety najczęściej dochodzi do zakażenia w placówkach edukacyjnych.
3. Szkarlatyna - jakie mogą być objawy zakażenia?
Szkarlatyna (płonica) to choroba bakteryjna wywołana przez zakażenie paciorkowcami. Choroba z reguły ma nagły początek.
Pierwsze objawy szkarlatyny: ból gardła; ból podczas przełykania; ból głowy; ból brzucha, nudności i wymioty; gorączka powyżej 38°C.; powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.
Dość charakterystyczne jest wyraźne zaczerwinienie gardła, a na języku pojawia się biały nalot. Po kilku dniach język zmienia barwę na malinową, a na błonie śluzowej podniebienia mogą pojawić się czerwone plamki. Podczas choroby najczęściej nie występuje kaszel ani katar.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl