Znajdowała się w brzuchu ciężarnej. Rosła szybciej niż dziecko
Mama trójki dzieci dowiedziała się w siódmym tygodniu ciąży, że na jej prawym jajniku znajduje się torbiel. Kobieta nie chciała nic z nią robić, by nie zagrozić dziecku. Nie spodziewała się jednak, że przez hormony torbiel się powiększy. W 23. tygodniu miała już 17 centymetrów średnicy.
1. Torbiel jajnika podczas ciąży
Kiedy Eve Lincoln z Hudson Valley (USA) dowiedziała się, że ma małą torbiel na prawym jajniku, była na samym początku ciąży z trzecim dzieckiem. Ze względu na to, że zmiana nie dawała żadnych objawów, lekarze zalecili, by wstrzymać się z jej usunięciem, ponieważ operacja mogłaby zagrozić dziecku.
Jednak w ciągu następnych tygodni 36-latka zaczęła zauważać, że ta ciąża różni się od poprzednich, a jej brzuszek jest znacznie większy i bardziej krągły niż powinien. Wszystko dlatego, że przez wpływ hormonów ciążowych torbiel zaczęła błyskawicznie rosnąć.
- Pierwsze USG zrobiłam w siódmym tygodniu ciąży i wykazało dziewięciocentymetrową torbiel na prawym jajniku - mówi. - Lekarze nie zalecili operacji, ale powiedzieli, że jeśli zacznę odczuwać ból, to powinnam wrócić - dodaje.
2. Szybki wzrost torbieli jajnika
Wkrótce po tej wizycie Eve zaczęła odczuwać skurcze w boku, które nie ustępowały. Kobieta odczekała dobę, a potem zadzwoniła do swojego lekarza, który kazał przyjść na USG następnego dnia. Jednak Eve, która była już w 23. tygodniu ciąży, nie dała rady tyle wytrzymać. Zemdlała z bólu.
- Tej nocy upadłam, a każdy najmniejszy ruch sprawiał tak ostry, przeszywający ból, że pojechaliśmy do szpitala - mówi. - Wyjaśniłam, że mam torbiel po prawej stronie, w miejscu bólu, więc wysłali mnie na USG. Okazało się, że ma już 17 centymetrów i w ciągu tygodnia urosła ponad pięć. Była wielkości melona - dodaje.
Torbiel ważyła już 1,8 kg, z kolei dziecko połowę tej masy. Mama została przewieziona do Montefiore St. Luke's Cornwall Hospital w Newburgh, gdzie przeszła szereg badań, by sprawdzić, czy guz nie jest nowotworowy. Szczęśliwie badanie MRI wykazało, że torbiel jest jedynie wypełniona krwią i płynem.
3. Operacja usunięcia torbieli podczas ciąży
Eve została przeniesiona do Westchester Medical Center, gdzie miała przejść pilną operację usunięcia torbieli. W cały proces byli również zaangażowani specjaliści neonatologiczni na wypadek, gdyby dziecko musiało urodzić się przedwcześnie.
- To było bardzo przerażające, kiedy wyjaśnili mi ryzyko dla dziecka. Musieli mi powiedzieć o wszystkich zagrożeniach związanych z porodem w 24. tygodniu ciąży, a ja musiałam podpisać wszelkie zgody - mówi.
Szczęśliwie zabieg się udał i nie było konieczności przerywania ciąży. Obecnie Eve jest w 27. tygodniu i powoli dochodzi do siebie. Kobieta postanowiła zaapelować do kobiet, by się badały i jeśli wiedzą, że mają torbiele, niech koniecznie je usuną, zanim będzie za późno.
- Jeśli wiesz, że masz torbiel jajnika, usuń ją przed zajściem w ciążę. W innym przypadku jest bardzo prawdopodobne, że przez hormony znacznie rosnąć. Nie popełniaj mojego błędu, nie ryzykuj - podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl