Żółte paznokcie. Dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć?
Żółte paznokcie to dość częsta przypadłość. Zwykle są objawem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Mogą pojawiać się u kobiet, mężczyzn lub u dzieci. Gdy nie można ich w żaden sposób ukryć, stają się uciążliwe i dotkliwe. Nieleczone zmiany grzybicze mogą doprowadzić w niektórych przypadkach do odpadnięcia lub zupełnego zniszczenia paznokcia. Nie zawsze jednak żółte paznokcie są wynikiem choroby. Dlaczego się pojawiają i jak je wyleczyć?
1. Dlaczego paznokcie stają się żółte?
Żółte paznokcie mogą być objawem zgrubienia płytki paznokciowej, choć czasem taki wygląd wynika z bardziej prozaicznych powodów, jak np. niedokładne zmycie lakieru. Żółte zabarwienie to jednak najczęściej efekt utraty przezroczystości zgrubiałego paznokcia.
Mogą pojawić się w wyniku grzybicy, której leczenie trwa czasem nawet kilka miesięcy. Żółty kolor może pokazać się również, jeśli pod ciemny lakier nie położymy podkładu. Wtedy barwniki znajdujące się w składzie danego lakieru przedostają się do płytki paznokcia i barwią go na kolor żółty.
Wśród innych przyczyn żółknięcia paznokci znajdują się:
- łuszczyca;
- żółtaczka typu A lub B;
- palenie papierosów;
- infekcja.
Mogą być również efektem stosowania niektórych leków, np. takich, które w swoim składzie zawierają beta-karoten lub antybiotyki na bazie tetracykliny.
Jeśli żółte paznokcie są efektem palenia papierosów, żółty kolor pojawia się na paznokciach palca środkowego lub wskazującego.
2. Domowe sposoby na żółte paznokcie
Istnieje kilka naturalnych produktów, które mogą pomóc nam w pozbyciu się żółtych paznokci. Warto po nie sięgnąć, jeśli nie chcemy od razu stosować środków farmaceutycznych. Między innymi są to:
- cytryna;
- soda oczyszczona;
- ocet.
Jak je stosować, aby przyniosły pożądane rezultaty?
2.1. Cytryna na żółte paznokcie
Cytryna działa poprzez zawarte w niej wybielające enzymy, które działają na każdą powierzchnię (dlatego tak często dodawana jest do różnego rodzaju środków czyszczących). Wykazuje również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Aby przy pomocy cytryny pozbyć się żółci, powinniśmy pocierać paznokieć przez 15 minut kawałkiem cytryny. Następnie powinniśmy go spłukać i zanurzyć na kolejny kwadrans w soku z cytryny, jednocześnie pocierając paznokieć miękką szczoteczką.
Po tym zabiegu myjemy paznokieć pod wodą, osuszamy i nakładamy krem nawilżający. Żółty odcień powinien zniknąć, paznokieć zaś dodatkowo dzięki korzystnemu działaniu cytryny zyska zdrowy połysk.
2.2. Soda oczyszczona na żółte paznokcie
Kolejnym skutecznym wybielaczem jest wspomniana wyżej soda oczyszczona. Produkt ten ma bardzo szerokie zastosowanie, jednym z nich jest właśnie usuwanie żółtego koloru z paznokci. Jak to zrobić?
Do sody oczyszczonej dodajemy łyżkę oliwy zmieszanej z sokiem z cytryny (proporcje dobieramy tak, aby z produktów powstała pasta) i wcieramy ją w paznokieć. Pozostawiamy na 10 minut, a następnie paznokieć spłukujemy wodą. Dla lepszych efektów zabieg ten najlepiej jest stosować 2 razy na tydzień.
2.3. Ocet na żółte paznokcie
Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianego żółtego koloru na paznokciach jest ocet. Zawarty w nim kwas octowy skutecznie walczy z grzybami i bakteriami, a także wspomaga wzrost paznokci i pomaga zmniejszać widoczne przebarwienia. Ten produkt polecany jest szczególnie w przypadku grzybicy stóp. Do kuracji przydatny będzie zarówno ocet biały, jak i jabłkowy.
Aby usunąć żółć z paznokci, w misce mieszamy ocet z ciepłą wodą, w proporcjach 1:1. Zanurzamy następnie paznokieć w uzyskanym roztworze, jednocześnie go masując. Po upływie 15 - 20 minut osuszamy paznokieć, nie spłukując go. Dla lepszych efektów warto zabieg ten powtarzać 2 razy w tygodniu.
2.4. Ocet, soda i cytryna z oliwą z oliwek na żółte paznokcie
Wszystkie wyżej wymienione składniki możemy połączyć ze sobą, dodając dodatkowo jeszcze oliwę z oliwek, w poniższych proporcjach:
- 0,5 łyżki octu;
- 0,5 łyżki oliwy z oliwek;
- 1 łyżka sody oczyszczonej;
- sok wyciśnięty z dwóch cytryn.
Wszystkie produkty mieszamy ze sobą do uzyskania konsystencji pasty, którą następnie nakładamy miękką szczoteczką na paznokieć i delikatnie wmasowujemy. Po 15 minutach spłukujemy paznokieć i zabezpieczamy go kremem nawilżającym.
Powodzenia!