Trwa ładowanie...

Życie z migreną

Avatar placeholder
30.05.2017 18:54
Życie z migreną
Życie z migreną

Kto doświadcza migreny, wie, jak wiele potrzeba samodyscypliny, by jak najmniej odczuwać jej ataki. Niestety, zanim dojdzie się do tzw. perfekcji w rozpoznawaniu objawów, długa droga samoświadomości i skutecznie dobranego leczenia. Migrenowy ból głowy potrafi każdego unieruchomić na kilka godzin, a czasami nawet na kilka dni.

spis treści

1. Czym jest migrena?

Przewlekła choroba neurologiczna, która zazwyczaj, choć nie zawsze, przejawia się silnym bólem głowy. Częstotliwości jej pojawiania się i intensywności wszystkich objawów są wielorakie. W związku z powyższym migrena to choroba o bardzo indywidualnym obrazie, choć z wieloma czynnikami wspólnymi.

Można wymienić kilka typów tej choroby. Jednym z nich jest migrena klasyczna, która informuje chorego przy pomocy aury, że za jakiś czas dojdzie do ataku. Migrena pospolita z kolei ujawniana jest u największej liczby osób chorób. Jej typowym objawem jest wystąpienie ataku bez poprzedzającej go aury. Innym typem dość charakterystycznym jest migrena menstruacyjna, która występuje u kobiet w czasie pojawienia się miesiączki. Dodatkowo również medycyna wyróżnia typ migreny porażennej, siatkówkowej i pourazowej.

Migrena to uciążliwy i częsty ból głowy
Migrena to uciążliwy i częsty ból głowy (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Bez względu na typ migreny, każdy chory musi umiejętnie odczytywać sygnały płynące z organizmu, by jak najszybciej sobie pomóc. Dlatego też ważne jest notowanie czynności, odwiedzonych miejsc, spożywanych posiłków w dniu, w którym nastąpił atak. Dzięki temu przy wywiadzie lekarz ma wiele cennych informacji, które mogą naprowadzić, z jakim typem migreny ma się do czynienia.

2. Wiedza o sobie i chorobie

Migrenowe bóle głowy to ból paraliżujący, niekiedy połączony z wymiotami czy też ogólnym osłabieniem i znaczną wrażliwością na wszelakie bodźce. Chory ma za zadanie nie tylko sięgnąć przy ataku po lek zeciwbólowy, który zalecił mu lekarz, ale przede wszystkim nauczyć się minimalizować sytuacje, które mogą wywoływać napady migreny.

W związku z powyższym w dolegliwości trzeba stosować nie tylko leczenie farmakologiczne, ale przede wszystkim naturalnymi metodami zmniejszać ryzyko wywołania napadu migreny. Mówi się, że najlepszym sposobem walki z migreną jest zapobieganie jej atakom.

Zanim dojdzie do ataku, chory może czuć bóle mięśni, ogólne osłabienie, mogą też pojawić się tzw. mroczki przed oczami i nierzadko nagle wzmożony apetyt i pragnienie. Te objawy mogą wskazywać, że za jakiś czas (czasami podaje się, że te objawy ujawniają się na 3 godziny przed atakiem migreny) dojdzie do silnego bólu głowy.

W takiej sytuacji człowiek musi zadbać o chwilę relaksu, odpoczynku. Ponadto dobrze, jak zje coś lekkostrawnego i popije słodkim napojem. Jeżeli ma taką możliwość, powinien – w zależności od odczucia – położyć się w spokojnym i ciemnym miejscu. Dobrze też wpływa masowanie skroni, karku, ramion i głowy. Kiedy jest tylko taka okazja, warto wziąć gorącą kąpiel i spłukać się zimnym prysznicem. Zanim dojdzie do bólu głowy, warto sięgnąć po zalecaną dawkę witaminy PP.

Musisz to wiedzieć

W przypadku doświadczania ataku konieczne jest sięgnięcie po lek przeciwbólowy, który przepisał lekarz, oraz poszukanie miejsca oddalonego od wszelkich bodźców, które mogą potęgować ból głowy. Czasami chorym pomaga sen. W innym przypadku dalsze funkcjonowanie bez bólu umożliwia odrobina ruchu. Kiedy jednak dojdzie do wymiotów lub mdłości, dobrze jest sięgnąć po plaster świeżego imbiru lub lek przeciwwymiotny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze