Alternaria- charakterystyka, objawy alergii u dzieci
Alternaria to rodzaj grzybów workowych, do których można zaliczyć wiele gatunków. W ogólnej klasyfikacji są to grzyby mikroskopowe – grzyby pleśniowe. Stanowią szeroko rozpowszechnioną grupę organizmów tworzącą jedno z pięciu królestw obejmujących organizmy żywe. Badania dowodzą, iż alternaria stanowią najważniejsze źródło alergenów pleśniowych. Na tego typu patogeny narażone są w szczególności dzieci.
1. Alternaria – charakterystyka
Grzyb z gatunku alternaria to organizm kosmopolityczny. Kolonizuje powierzchowne warstwy gleby, obumierającą roślinność. Jednocześnie stanowi patogen wielu gatunków roślin. Jakie warunki sprzyjają rozmnażaniu się alternariów? Za odpowiednie warunki służy wysoka wilgotność powietrza, a także umiarkowanie wysoka temperatura. W takich okolicznościach grzyb wyzwala zarodniki uwalniane do środowiska. Alternaria są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa oraz astmy. Alternaria to alergeny wziewne oraz pokarmowe. Ich zarodniki przenosi wiatr. Punktem kulminacyjnym pylenia jest późne lato aż do października.
2. Alternaria – objawy alergii u dzieci
Podstawowym objawem wywołanym przez alternaria jest wspomniany wyżej nieżyt nosa, a także: drapanie w gardle, zapalenie krtani, napady kichania, a także duszność. Czy są jakieś sposoby, które pozwolą bronić się przed szkodliwym działaniem alternarii? Oczywiście, że tak! Powinniśmy przede wszystkim dbać właściwie o otoczenie, w którym przebywa dziecko. Oznacza to stworzenie odpowiednich warunków, które uniemożliwią rozwój grzybów pleśniowych. Z niektórymi gatunkami grzybów dziecko ma do czynienia na dworze. Ale są także inne, gnieżdżące się w obszarze domowym. Szczególnie, jeśli w pomieszczeniach jest duszno, ciepło oraz wilgotno. Każde pomieszczenie powinno być wyposażone w odpowiedni mechanizm wentylacji.
To też warto wiedzieć
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii wywołanej przez alternaria, nie zaleca się stosowanie w domach nawilżaczy. Dobra, mechaniczna wentylacja powinna być zainstalowana przede wszystkim w kuchni i łazience. To właśnie w tych pomieszczeniach jest najwilgotniej. Obrona przed alternariami zaleca również odpowiednią higienę. W łazience warto czyścić regularnie wannę i kabinę prysznicową. Nie wolno zapominać o takich elementach, jak zasłonka prysznicowa. Pralka powinna być myta po każdym praniu – zwłaszcza wnętrze bębna. Alternaria mogą kumulować się w czeluściach gumowej obwoluty pralki.
Gdzie jeszcze mogą gnieździć się alternaria? Dokładnie trzeba przyjrzeć się takim miejscom, jak: fugi pomiędzy kafelkami. Wszelki ślad pleśni można usunąć za pomocą specjalistycznego preparatu. Kolejną ważną dziedziną są artykuły spożywcze. Należy wyrzucać resztki pożywienia i często sprzątać pojemnik na chleb. Produkty trzeba przechowywać w czystej lodówce i pozbywać się ich, jeżeli tylko dostrzeżemy zalążki pleśni. Alternaria mogą być obecne w wilgotnej ziemi. Dlatego też nie zaleca się hodowli roślin doniczkowych. Często źródłem problemów alergicznych jest niezabezpieczona i wilgotna piwnica. Ważne, zatem jest, aby w tym pomieszczeniu utrzymywać porządek. Ponadto ściany można pokryć farbą z dodatkiem środka antypleśniowego.