Trwa ładowanie...

Badanie ciśnienia śródgałkowego

Avatar placeholder
23.04.2019 14:57
Badanie ciśnienia śródgałkowego
Badanie ciśnienia śródgałkowego (123rf)

Badanie ciśnienia śródgałkowego, czyli tonometrię, przeprowadza się u osób po 40. roku życia. Badanie oczu wykonywane jest przede wszystkim u dalekowidza, gdy małe gałki oczne stwarzają ryzyko wystąpienia jaskry. Tonometria zalecana jest również osobom cierpiącym na bóle głowy, oczu bądź oczodołu.

Badanie ciśnienia śródgałkowego przeprowadza się u osób starszych
Badanie ciśnienia śródgałkowego przeprowadza się u osób starszych (123RF)

Zarówno wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie oka jest niebezpieczne. Zbyt wysokie wywołuje jaskrę (która skutkuje nawet ślepotą). Zbyt niskie ciśnienie oka towarzyszy natomiast cukrzycy, urazom oraz stanom zapalnym naczyniówki.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Pomiary ciśnienia oka określa się w mgHg. Wyniki nie powinny przekraczać 22 mgHg. Przed badaniem oczu trzeba zmyć makijaż, a lekarzowi zgłosić uczulenie na środki znieczulające. Sam pomiar ciśnienia jest krótki. Oczywiście można go dokonać w każdym wieku, nie tylko po 40. roku życia. U dzieci najczęściej trzeba przeprowadzić znieczulenie ogólne. Pomiar ciśnienia śródocznego można wykonać na dwa sposoby:

  1. tonometrem impresyjnym – osoba badana przyjmuje pozycję leżącą. Oko musi zostać znieczulone, co początkowo może wywołać pieczenie. Niepotrzebny ucisk na szyi powoduje dodatkowy wzrost ciśnienia. Oko niepoddawane badaniu powinno spoglądać na palec;

Musisz to wiedzieć

  1. tonometrem aplanacyjnym – osoba badana przyjmuje pozycję siedzącą. Oko również jest poddawane znieczuleniu, ale z dodatkiem fluoresceiny. Należy usiąść przy lampie z tonometrem. Głowa i czoło muszą być oparte na podpórkach, a oczy szeroko otwarte. Głowica tonometru jest zbliżana przez okulistę do rogówki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze