Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Bakterie w moczu w ciąży

Avatar placeholder
25.04.2019 07:53
Bakterie w moczu w ciąży
Bakterie w moczu w ciąży (123rf)

Infekcje układu moczowego bardzo często występują u kobiet w okresie ciąży. Najczęściej jest to infekcja bezobjawowa wykryta podczas rutynowego wykonywania badania ogólnego moczuw czasie kontrolnej wizyty lekarskiej. Badanie to wskazuje na bakterie w moczu w dwóch oddzielnych próbkach. U kobiet w ciąży sytuacja ta wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Szacuje się, że u około 7% ciężarnych wykrywa się bakterie w moczu. Nieleczona bezobjawowa bakteriuria w ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się maluszka.

1. Przyczyny infekcji układu moczowego u ciężarnych

Zmiany fizjologiczne w ciąży predysponują do częstszych zakażeń układu moczowego. Za sprawą progesteronu i estrogenów drogi moczowe są przekrwione i poszerzone, a perystaltyka moczowodów i wypływ moczu są spowolnione. Innymi czynnikami ułatwiającymi dostęp bakterii do układu moczowego u kobiet w ciąży to zmiana odczynu moczu na mniej kwaśny, a także obecne białko i glukoza w moczu występujące u około 70% ciężarnych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy i diagnostyka infekcji układu moczowego

Bakterie w moczu w ciąży wykrywa się poprzez badanie ogólne moczu wykonywane przez kobietę przed każdą wizytą kontrolną. Jednak może dojść do pewnych objawów stanu zapalnego dróg moczowych, które wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Objawy zakażenia dróg moczowych są nieprzyjemne i wiążą się przede wszystkim z bólem (pieczeniem) w trakcie oddawania moczu. Do innych objawów infekcji układu moczowego należą:

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza [Specjalista radzi]"
  • uczucie ciągłej potrzeby skorzystania z toalety,
  • ból w okolicy pęcherza moczowego, w dole brzucha nad spojeniem łonowym,
  • mocz podbarwiony krwią,
  • czasem gorączka.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz zapewne zleci badanie ogólne moczu, a w przypadku pojawienia się bakterii i leukocytów w moczu - zleci również pobranie moczu na posiew. Oczywiście od razu należy włączyć leczenie odpowiednim antybiotykiem, który można stosować w ciąży.

Zobacz także

3. Powikłania zakażenia układu moczowego w ciąży

Badanie ogólne moczu jest najczęściej wykonywanym badaniem w trakcie ciąży. Wynika to z faktu, iż infekcja układu moczowego w ciąży ze względu na szybką drogę szerzenia się u ciężarnej oraz wynikające z tego bezpośrednie zagrożenie dla płodu jest bardzo niebezpieczna. Zbyt późne wdrożenie leczenia w przypadku bezobjawowej bakteriurii u ciężarnych prowadzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Z badań wynika, że aż 25-40% takich pacjentek może doznać tej infekcji. Odpowiednio wcześnie wdrożona antybiotykoterapia zmniejsza liczbę kobiet ciężarnych z odmiedniczkowym zapaleniem nerek do 1-4%. Ponadto u kobiet z infekcją układu moczowego częściej dochodzi do poronienia, porodu przedwczesnego lub też urodzenia malucha z niską masą urodzeniową.

Ze względu na duże ryzyko dla płodu, bakterie w moczu w ciąży są bardzo groźne. Dlatego też każda kobieta powinna dbać o swoje drogi moczowe, a także uczęszczać regularnie na ciążowe wizyty kontrolne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze