Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Erytrocyty w moczu w ciąży

Avatar placeholder
04.06.2019 12:42
Erytrocyty w moczu w ciąży
Erytrocyty w moczu w ciąży (123rf)

Erytrocyty to komórki, które zawierają hemoglobinę i mogą transportować tlen do całego ciała. Określa się je również mianem czerwonych krwinek. Fizjologicznie w moczu może znajdować się niewielka ilość, tj. 3-4 erytrocyty wpw. Obecność erytrocytów w moczu u ciężarnej można potraktować jako sygnał, że w organizmie kobiety doszło do wystąpienia infekcji. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem, ale nie należy martwić się na zapas. Krwinkomocz to bowiem stosunkowo częsty problem, który dotyczy niemal 10% ogólnej populacji.

1. Przyczyny i objawy krwinkomoczu w ciąży

Istnieje wiele potencjalnych powodów obecności erytrocytów w moczu u ciężarnej. Za krwinkomocz w ciąży odpowiedzialna może być poważna choroba (np. rak pęcherza) lub mniej groźny stan chorobowy (np. infekcja wirusowa lub stan zapalny nerek). Do powszechnych przyczyn wystąpienia erytrocytów w moczu należą:

  • infekcje dróg moczowych – to najczęstsza przyczyna krwiomoczu. Kobiety w ciąży są bardziej podatne na infekcje bakteryjne, dlatego wiele z nich właśnie w czasie ciąży doświadcza zakażeń bakteryjnych. W miarę jak macica rośnie, jej zwiększona waga może blokować odpływ moczu z pęcherza, powodując infekcję, która objawia się obecnością krwistego śluzu w moczu.
  • Kamienie w nerkach lub pęcherzu – przemieszczające się kamienie nerkowe mogą wywoływać dolegliwości bólowe i krwawienie. Obecność twardych złogów mineralnych w nerkach może również powodować uporczywy ból brzucha, zwłaszcza w okolicy nerek, któremu mogą towarzyszyć nudności lub wymioty.
  • Zaburzenia funkcjonowania nerek – krwinkomocz może być wynikiem uszkodzenia górnej części dróg moczowych lub infekcji nerek.
  • Rak pęcherza lub nerki – choroba ta jest częstsza u osób powyżej 40 roku życia.
  • Krew w moczu u ciężarnej może być również objawem tocznia, anemii sierpowatej lub cukrzycy.

Krwinkomocz u ciężarnej sam w sobie jest objawem. Przyszła mama może zauważyć u siebie różowy, czerwony lub brązowy odcień moczu, a także małe skrzepy krwi. Ponadto ciężarna może odczuwać ból pleców, dolnej części brzucha i pachwiny. W trakcie oddawania moczu może czuć pieczenie. Niekiedy oprócz krwinkomoczu pojawia się gorączka, nudności, spadek wagi i zmniejszenie łaknienia.

2. Diagnoza i leczenie krwiomoczu w ciąży

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Uporczywy krwiomocz w ciąży wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. Aby lekarz mógł postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie badania bakteriologicznego moczu. Za pomocą testu paskowego zanurzonego w próbce moczu można ustalić obecność krwi, białka, glukozy w moczu, a także ewentualną infekcję dróg moczowych. Następnie mocz ciężarnej jest badany pod mikroskopem, by wykryć czerwone lub białe krwinki. Jeśli lekarz podejrzewa kamienie nerkowe, zleca wykonanie badania USG.

Leczenie większości przypadków krwiomoczu w ciąży ogranicza się do podawania kobiecie antybiotyków zwalczających bakterie wywołujące zakażenie. Metoda leczenia powinna być dopasowana do przyczyny krwiomoczu.

Jeśli zauważyłaś nietypowe zabarwienie moczu, a stan ten utrzymuje się, koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj badania. Powodem obecności erytrocytów w moczu może być zwykła infekcja, ale czasami winowajcą jest poważna choroba.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze