Ból kości w ciąży
Chociaż ciąża jest naturalnym stanem fizjologicznym kobiety w wieku rozrodczym, warto uwzględnić to, że w trakcie 9 miesięcy nastąpią znaczne zmiany w jej organizmie. Jeżeli przed ciążą kobieta miała jakiekolwiek problemy zdrowotne związane z układem kostno-stawowym, w ciąży dolegliwości bólowe mogą się nasilić. Jeżeli przez lata zaniedbywałaś swój kręgosłup, teraz może on dać o sobie znać.
1. Problemy z kośćmi w ciąży
Układ kostno-stawowy, czyli bierny narząd ruchu, to swego rodzaju rusztowanie dla mięśni. Mięśnie to czynny aparat ruchowy, który kurcząc się, powoduje przemieszczanie elementów rusztowania kostnego względem siebie i otoczenia. W trakcie ciąży, w związku z przyrostem masy ciała, większość kobiet unika nadmiernego ruchu. Tymczasem aktywność w postaci spacerów, pływania, tańca czy jogi jest wskazana ze względu na to, że można w ten sposób oswoić kręgosłup z mającymi nastąpić zmianami. Rosnący brzuszek powoduje znaczne obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa. Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej może pojawić się na każdym etapie ciąży, jednak najbardziej dokucza w trzecim trymestrze. Z powodu niewłaściwej postawy ciała i zbyt małej aktywności ruchowej może dojść do napięcia mięśni przykręgosłupowych i ucisku na zakończenia nerwowe.
Każda ciężarna może temu zaradzić, zmieniając swoje przyzwyczajenia:
- już na początku ciąży zmień obuwie na takie, które będzie wygodne i dzięki któremu poczujesz się stabilniej na podłożu; najlepiej zrezygnuj z butów na obcasie;
- kiedy musisz dłużej stać w jednym miejscu, staraj się przestępować z nogi na nogę, a najlepiej poszukaj wyższego podparcia dla jednej ze stóp; po czasie zmień stopy, by ta, która była niżej, stanęła na podparciu;
- kiedy długo siedzisz, staraj się nie zakładać nogi na nogę, od czasu do czasu zrób sobie przerwę, wstań, wyprostuj plecy i podnieś ręce do góry; kiedy ponownie usiądziesz, zadbaj o odpowiednie podparcie dla pleców, a nogi unieś wyżej;
- podczas spania także zadbaj o właściwe ułożenie kręgosłupa; warto spać na boku z nogami lekko uniesionymi na poduszce.
2. Jak dbać o kości w ciąży?
W trakcie ciąży dolegliwości bólowe płynące z układu kostnego często wynikają z zaniedbań lub przeciążenia. Dlatego warto przypomnieć, że ciężarna nie powinna schylać się, na przykład podczas sprzątania, ani podnosić ciężkich przedmiotów. Te czynności lepiej oddać innym. Jeśli już musisz sięgnąć po coś, co znajduje się na wysokości twoich stóp, lepiej jest przykucnąć, by to podnieść. Przy wadach kręgosłupa lub poważnych schorzeniach powinnaś skonsultować się z ortopedą lub rehabilitantem. Specjaliści doradzą ci ćwiczenia, które możesz wykonywać, będąc w ciąży, a które pozwolą na złagodzenie bólu.
Typową dolegliwością ciężarnych są też bóle kości miednicy, która dostosowuje się do zmian przed porodem. W tej sytuacji jak najczęściej spaceruj i poruszaj dolną partią ciała w taki sposób, jakbyś chciała zatańczyć taniec brzucha. Siedząc, możesz spróbować tzw. siadu po turecku. Matka natura przygotowała sobie plan, abyś intuicyjnie poszukując ulgi, rozruszała swoją miednicę. To pomoże ci także w trakcie porodu znaleźć dla siebie najdogodniejszą pozycję. Poza tym pomaga to również twojemu dziecku, które musi wykonać odpowiednie ruchy, aby wstawić się główką w kanał rodny. Kiedy to się już stanie, możesz odczuwać nacisk na kość łonową, jest to charakterystyczne rozpieranie. Ta dolegliwość bólowa świadczyć będzie o zbliżającym się porodzie.
Bóle kości w ciąży zdarzają się kobietom, które zbyt dużo przybrały na wadze, są mało aktywne albo od dawna cierpią na schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego. Jakikolwiek byłby powód ich pojawienia się, bóle kości trzeba niwelować za pomocą zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. W przypadku wad postawy wyłącznie pod kontrolą specjalisty.
mgr Anna Czupryniak