Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból nogi w ciąży

Avatar placeholder
30.04.2019 09:34
Ból nogi w ciąży
Ból nogi w ciąży (123rf)

Dolegliwości bólowe w czasie ciąży to, niestety, nie mit. Oprócz opuchniętych stóp i bólu pleców wiele ciężarnych kobiet zmaga się z bólem nóg. Szczególnie powszechnym problemem wśród kobiet spodziewających się dziecka jest ból nerwu kulszowego oraz skurcze mięśni nóg. Dlaczego te dolegliwości tak często pojawiają się u ciężarnych kobiet? Jak można zaradzić bólowi nóg oraz bolesnym skurczom, będąc w ciąży?

spis treści

1. Ból nerwu kulszowego w ciąży

Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele człowieka. Spełnia on ważne funkcje sensoryczne i motoryczne w dolnej części ciała. Nerw kulszowy jest odpowiedzialny za czucie w tylnej części ud, dolnej części nogi oraz podeszwie stopy. Dlaczego ból tego nerwu jest powszechny u ciężarnych? Nerw kulszowy biegnie pod macicą aż do nóg, dlatego uważa się, że rozwijające się dziecko uciska na nerw. Najprostszym sposobem na złagodzenie bólu nerwu kulszowego jest położenie się na boku, na stronie przeciwległej do źródła dolegliwości bólowych. To może pomóc w zmniejszeniu nacisku na nerw. Aby uniknąć bólu, ciężarnym kobietom zaleca się unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i stania przed długi czas. Jeżeli jesteś w ciąży i odczuwasz nacisk na nerw kulszowy podczas stania, podnieś jedną ze stóp i oprzyj ją o coś. Możesz również wypróbować pływania. W celu złagodzenia bólu aplikuj gorące lub zimne okłady na bolesne miejsca. Po konsultacji z lekarzem możesz stosować lek przeciwbólowy dozwolony dla ciężarnych. Pamiętaj, by skontaktować się z lekarzem, gdy ból stanie się uporczywy lub zwiększy się częstotliwość jego występowania.

2. Bolesne skurcze nóg w ciąży

Przyczyna występowania skurczów mięśni w czasie ciąży jest jeszcze nieustalona. Istnieje prawdopodobieństwo, że mięśnie nóg u ciężarnych są zmęczone ciągłym noszeniem dodatkowego ciężaru. Być może powodem skurczów jest nacisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne, które dostarczają krwi z nóg do serca oraz na nerwy biegnące od tułowia do nóg. Skurcze mięśni nóg mogą zacząć dokuczać przyszłej mamie podczas drugiego trymestru. Skurcze mogą pogarszać się w miarę rozwoju ciąży i zwiększania się rozmiaru brzucha. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawiać się w ciągu dnia, ale najbardziej dokuczliwe są w nocy, gdyż mogą zakłócać spokojny sen ciężarnej. Na szczęście skurczom nóg w czasie ciąży można zapobiegać. Ważne jest unikanie stania lub siedzenia ze skrzyżowanymi nogami przez długi czas. Wskazane jest systematyczne rozciąganie mięśni łydek w ciągu dnia, a także kilkakrotnie przed położeniem się do łóżka. Dobrym nawykiem jest także wykonywanie krążeń kostkami i poruszanie palcami u nóg podczas siedzenia, jedzenia lub oglądania telewizji. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, warto codziennie wybierać się na spacer. Nie wolno jednak dopuszczać do nadmiernego zmęczenia. Jeżeli masz problemy ze skurczami nóg w ciąży, kładź się na lewym boku, by poprawić krążenie w nogach. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, a przed pójściem do łóżka bierz ciepłą kąpiel, by rozluźnić mięśnie. Możesz stosować również suplementy z magnezem, by zapobiegać skurczom. Jeśli mimo podjęcia wyżej wymienionych kroków pojawi się skurcz, natychmiast zacznij rozciągać mięśnie łydki. Na początku jest to bolesne, ale z czasem ból minie. Jeżeli tak się nie stanie, a oprócz silnego skurczu mięśni zauważysz obrzęk, zaczerwienienie lub tkliwość w nodze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną bólu może być bowiem skrzep krwi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze