Trwa ładowanie...

Bóle miednicy – czym są i jak je leczyć?

Ból miednicy nie dotyczy wyłącznie kobiet. Z powodu dolegliwości bólowych w przedniej ścianie brzucha cierpią również mężczyźni z zapaleniem prostaty. Przyczyny zespołu bólowego miednicy mniejszej to schorzenia układu pokarmowego, płciowego, moczowego, naczyniowego i kostno-mięśniowego. W leczeniu bólu miednicy stosuje się terapię farmakologiczną, a jeśli nie przyniesie ona rezultatu, wprowadza się metody inwazyjne.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Co to jest zespół bólowy miednicy mniejszej?

Na zespół bólowy miednicy mniejszej chorują nie tylko kobiety (choć u nich występuje częściej), ale i mężczyźni z zapaleniem prostaty. Występuje on u 4 proc. kobiet w wieku rozrodczym i pań po menopauzie (doskwiera częściej niż bóle migrenowe). Są to dolegliwości bólowe, które pojawiają się w przedniej części brzucha, poniżej pępka albo w okolicy odcinka krzyżowego kręgosłupa.

Ból miednicy dotyka kobiety, jak również mężczyzn
Ból miednicy dotyka kobiety, jak również mężczyzn (123RF)

2. Przyczyny bólu miednicy mniejszej

Nie ma jednej przyczyny zespołu bólowego miednicy mniejszej, ponieważ znajdują się w niej narządy różnych układów, m.in. układu pokarmowego, płciowego i moczowego. Przyczyną bólu miednicy u kobiet są schorzenia ginekologiczne takie jak:

ciąża pozamaciczna;

• wulwodynia;

endometrioza;

• guzy jajników;

• zespół przekrwienia miednicy;

mięśniaki macicy.

Ryzyko rozwoju stanu zapalnego, a zatem pojawienia się bólu miednicy, zwiększa obecność wkładki wewnątrzmacicznej. Przyczyną bólu miednicowego u mężczyzn jest najczęściej zapalenie gruczołu krokowego.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie

zobacz galerię

Inne przyczyny zespołu bólowego miednicy mniejszej to: depresja, zaburzenia snu, stan lękowy spowodowany przemocą fizyczną, seksualną i psychiczną. Ból miednicy może wystąpić w zespole jelita drażliwego, zapaleniu wyrostka robaczkowego i zapaleniu jelit. Przyczyną dolegliwości w przedniej ścianie brzucha może być operacja, na przykład cesarskie cięcie.

3. Objawy zespołu bólowego miednicy mniejszej

Jako symptomy bólu miednicy mniejszej wskazuje się:

• silny ból w okolicy podbrzusza, który uniemożliwia funkcjonowanie;

• okresowy lub ciągły ból śródbrzusza i nadbrzusza;

• bolesność krzyża, kończyn dolnych i krocza;

• bolesne lub nieregularne miesiączki;

biegunki lub zaparcia;

• problemy z mikcją;

• ból w czasie stosunku płciowego.

4. Leczenie bólu miednicy mniejszej

W terapii bólu miednicy stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeżeli leki nie przyniosą rezultatów, wprowadza się metody inwazyjne. Jeśli i one zawiodą, lekarz może zdecydować o usunięciu macicy, gdy przyczyną dolegliwości bólowych są problemy natury ginekologicznej. Farmakologiczne leczenie bólu miednicy obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych i (w niektórych przypadkach) przeciwdepresyjnych. Jeśli podejrzewa się endometriozę, kobietom podaje się leki hormonalne, na przykład środki antykoncepcyjne. W przypadku wystąpienia zakażenia w obszarze miednicy konieczne jest stosowanie antybiotyków.

Musisz to wiedzieć

Metody inwazyjne leczenia bólu miednicy to m.in. usunięcie zmian wewnątrz jamy macicy, zrostów wewnątrzotrzewnowych miednicy i mięśniaków objawowych. W przypadku zapalenia gruczołu przedsionkowego albo wulwodynii usuwa się lub przeprowadza się zabieg odparowania tkanek sromu i przedsionka pochwy. Jeżeli kobieta z endometriozą skarży się na bolesne miesiączki, wykonuje się u niej wycięcie górnego splotu brzusznego lub laparoskopową ablację nerwu maciczno-krzyżowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.