Trwa ładowanie...

Brakuje ważnego preparatu dla dzieci. Apteki prowadzą zapisy

 Maria Krasicka
16.01.2023 18:50
Brakuje szczepionek na ospę wietrzną. Apteki prowadzą zapisy
Brakuje szczepionek na ospę wietrzną. Apteki prowadzą zapisy (East News)

Posyłając dziecko do żłobka, przedszkola, czy szkoły, rodzice muszą się dobrze przygotować na to, że w ich domu coraz częściej będą pojawiały się wszelkie choroby wirusowe. Niestety nie da się zabezpieczyć przed RSV ani bostonką, ale istnieją szczepionki na pozostałe popularne choroby – odrę, świnkę, różyczkę, czy ospę wietrzną. Jednak jak się okazuje, tej ostatniej w Polsce brakuje.

Brakuje szczepionek na ospę
Brakuje szczepionek na ospę (GettyImages)

1. Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych ostrych chorób zakaźnych. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez kontakt z chorym. Dlatego też tak łatwo zarazić się w placówkach przedszkolnych.

Głównym objawem jest swędząca wysypka na całym ciele, gorączka, gól głowy i mięśni oraz powiększenie węzłów chłonnych. Okres zakaźności trwa do dwóch dni przed i sześciu po pojawieniu się wysypki.

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepień. Dzisiaj żałuje"

Mimo że w większości przypadków ospa przebiega dość łagodnie, to czasem mogą wystąpić groźne powikłania (bakteryjne zakażenie skóry, zapalenie móżdżku, mózgu, czy opon mózgowo-rdzeniowych oraz ostra małopłytkowość).

Wysypka w ospie wietrznej
Wysypka w ospie wietrznej (GettyImages)

Warto jest więc zaszczepić dziecko w ciągu 72 godzin od kontaktu z zakażonym. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH stanowi to obronę nawet w 90 proc. Ponadto dzieci można szczepić już w dziewiątym miesiącu życia.

2. Brak szczepionek w aptekach

Szczepienie na ospę wietrzną chroni nie tylko przed zachorowaniem – zapobiega również wystąpieniu w przyszłości półpaśca (jest on wywoływany przez ten sam wirus, który utrzymuje się w organizmie w postaci uśpionej).

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowe dla dzieci do ukończenia 12. roku życia. Niestety oba preparaty, których używa się w Polsce do szczepienia na ospę i półpaśca (Varilrix oraz Varivax), są niedostępne. Farmaceuci bezradnie rozkładają ręce, bo preparatów nie ma ani w hurtowniach ani w aptekach.

Brak szczepionek w Polsce
Brak szczepionek w Polsce (screen )

O tej sytuacji poinformował rezydent onkologii klinicznej, a prywatnie młody ojciec – Jakub Kosikowski. Na swoim Twitterze napisał, że apteki prowadzą już zapisy.

- Chciałem zaszczepić młodego przeciw ospie wietrznej, ale nigdzie w PL nie ma szczepionki. Hurtownie też nie mają. Jest za to "lista kolejkowa" na wypadek pojawienia się – napisał.

Użytkownicy Twittera przyznali, że problem z dostępnością preparatów znają już od lat. Nie pierwszy raz bowiem brakuje szczepionek na tę chorobę.

- Jak próbowałem zaszczepić córkę kilka lat temu, to też zajęło mi kilka miesięcy, żeby zdobyć szczepionkę. To musi być jakiś systemowy problem z dostępnością - zauważył jeden z nich.

Na szczęście producent poinformował, że wkrótce szczepionki będą już dostępne. Pojawienie się ich na rynku przewiduje jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze