Trwa ładowanie...

Chrypka u niemowlaka – przyczyny, badanie, leczenie

Avatar placeholder
08.05.2019 09:29
Chrypka u niemowlaka – przyczyny, badanie, leczenie
Chrypka u niemowlaka – przyczyny, badanie, leczenie (123rf)

Każdy problem zdrowotny u niemowlaka jest dla rodziców stresujący. Młodzi rodzice często nie wiedzą jak się zachować w danej sytuacji i tym samym jak pomóc dziecku. Chrypka u niemowlaka jest problem występującym podczas zainfekowania górnych dróg oddechowych. Nieleczona może przerodzić się w poważniejsze schorzenie, bardzo bolesne dla tak małego dziecka. Co rodzice powinni wiedzieć, gdy u ich pociech pojawi się chrypka? Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się chrypki u niemowlaka?

spis treści

1. Chrypka u niemowlaka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wystąpienia u niemowlaka chrypki jest długotrwały płacz. W czasie takie płaczu struny głosowe dziecka zostają bardzo mocno naruszone i opuchnięte, w związku z czym może wystąpić chrypka, a nawet ból gardła. Dziecko może mieć też lekko zmienioną barwę głosu.

Oprócz płaczu chrypka u niemowlaka może być spowodowana suchym powietrzem. Suche powietrze występuje bardzo często w pomieszczeniach zamkniętych w zimę. Gdy na dworze panuje mróz, w domu podkręcamy ogrzewanie, żeby było nam jak najcieplej. Niestety nie zawsze działa to pozytywnie na zdrowie dziecka. Często suche powietrze wysusza śluzówkę, tworząc nieprzyjemną chrypkę i ból gardła. Rodzice mogą zaopatrzyć się w nawilżacz do powietrza albo położyć na kaloryfery mokrą szmatę. To powinno zapobiec chrypce u niemowlaka.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Oprócz suchego powietrza chrypka u niemowlaka może być spowodowana także zanieczyszczonym powietrzem, np.: przez smog. Nie powinno się wtedy wychodzić na zewnątrz z dzieckiem, a jeżeli jest taka konieczność to chronić jego drogi oddechowe, np.: poprzez maseczkę. Na dziecko zanieczyszczenia wpływają bardziej dotkliwie niż na dorosłego człowieka, dlatego należy śledzić sytuację dotyczącą zanieczyszczeń na bieżąco, by nie doprowadzić do zatrucia.

Pojawienie się kataru u dziecka może być odpowiedzialne za powstawanie chrypki. Katar może być spowodowany infekcjami, jak również alergią. Należy niezwłocznie kontaktować się z lekarzem w celu przepisania odpowiedniego leku dla niemowlaka.

2. Chrypka u niemowlaka – badanie

Jeżeli chrypka męczy niemowlę już dłuższy czas, to należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Podczas wizyty lekarz wykona podstawowe badania, dzięki którym będzie w stanie stwierdzić, z jakich przyczyn chrypka powstała.

Jeżeli wystąpi taka konieczność, lekarz może zalecić wykonanie dalszych badań, które dogłębniej zbadają stan zdrowia dziecka. Jeżeli niemowlę nie ukończyło 3 miesiąca życia, to wizyta u lekarza powinna być natychmiastowa.

Musisz to wiedzieć

3. Chrypka u niemowlaka – leczenie

Leczenie chrypki u niemowlaka domowymi sposobami jest jak najbardziej możliwe. Najważniejsze jest pamiętanie o codziennym i regularnym nawadnianiu i nawilżaniu strun głosowych i organizmu. Woda jest lekarstwem na wiele dolegliwości, dlatego nie należy zapominać o jej piciu. Oprócz tego chrypkę skutecznie leczy:

  • syrop z cebuli;

  • inhalacje ziołowe;

  • płukanki gardłowe;

  • ciepła herbata z cytryną i z miodem;

  • mleko z czosnkiem i miodem.

Oprócz naturalnych metod można skorzystać także z syropów na kaszel. Jeżeli te metody nie pomogą, trzeba udać się na wizytę do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze