Trwa ładowanie...

Sucha śluzówka nosa a zatoki

Sucha śluzówka nosa a zatoki
Sucha śluzówka nosa a zatoki

Suchy nos to przypadłość, której przyczyną jest m. in. suche powietrze, dym papierosowy oraz niedobór witaminy A i witamin z grupy B. Zespół suchego nosa obserwuje się także w reumatoidalnym zapaleniu stawów i kile. Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, na przykład zapalenia zatok przynosowych.

spis treści

1. Co to jest suchy nos?

Suchym nosem nazywamy dolegliwość, która może pojawić się w odpowiedzi na wdychanie suchego powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu albo jako objaw chorobowy. Suchej błonie śluzowej nosa współtowarzyszą problemy z oddychaniem ze względu na zatkany nos. Chory skarży się też na inne dolegliwości: drapanie w nosie i obrzęk jego śluzówki. Z suchym nosem mogą współwystępować również napady kichania i krwawienie z nosa.

Suchość w nosie związana jest z wdychaniem suchego powietrza
Suchość w nosie związana jest z wdychaniem suchego powietrza (123RF)

2. Przyczyny suchego nosa

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zespół suchego nosa jest wywoływany przez:

• suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach lub takich, w których pracują klimatyzatory i wentylatory, gdzie wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 30 proc., wówczas organizm zużywa wodę do nawilżenia wdychanego powietrza, co skutkuje suchym nosem,

kurz,

• dym papierosowy,

• chemikalia (środki chemiczne, opary i pyły substancji drażniących, na które narażeni są pracownicy branży chemicznej),

• długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa, wskutek czego dochodzi do polekowego zanikowego nieżytu nosa,

• niektóre leki przeciwalergiczne, a także leki na nadciśnienie i wrzody żołądka,

• bardzo niskie temperatury powietrza i mroźny wiatr,

• wysokie temperatury powietrza w lecie (upały),

• dietę ubogą w białko,

• niedobór witaminy A i witamin z grupy B oraz żelaza.

Suchy nos może pojawić się u kobiet przechodzących menopauzę na skutek zachodzących w ich organizmach zaburzeń hormonalnych. Ponadto zespół suchego nosa jest objawem zespołu Sjorgena, kiedy proces wydzielania śliny i łez zostaje upośledzony. Inne choroby wywołujące suchy nos to kiła, a także reumatoidalne zapalenie stawów i grzybica.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

3. Suchy nos a zapalenie zatok

Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego zatok przynosowych. Schorzenie to wywołują bakterie, wirusy i inne patogeny, dla których pozbawiona śluzu błona nosa nie stanowi bariery. W przebiegu tego stanu zapalnego namnażające się drobnoustroje powodują uszkodzenie nabłonka rzęskowego w jamie nosowej oraz w zatokach przynosowych.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie suchej śluzówki nosa

Osoby borykające się z suchym nosem powinny stosować domowe sposoby na suchą śluzówkę nosa, które pomogą przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu powinny stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych albo roztworem przygotowanym z wody i soli fizjologicznej. Inna metoda na suchy nos to smarowanie ciekłą parafiną, która natłuszcza przesuszoną śluzówkę nosa. Leczenie farmakologiczne suchej śluzówki nosa obejmuje stosowanie maści nawilżających, które łagodzą podrażnienia, a także środków nawilżających w aerozolu i żelu. Preparaty te są wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi, witaminami, a także wodą morską.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze