Sucha śluzówka nosa a zatoki
Suchy nos to przypadłość, której przyczyną jest m. in. suche powietrze, dym papierosowy oraz niedobór witaminy A i witamin z grupy B. Zespół suchego nosa obserwuje się także w reumatoidalnym zapaleniu stawów i kile. Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, na przykład zapalenia zatok przynosowych.
1. Co to jest suchy nos?
Suchym nosem nazywamy dolegliwość, która może pojawić się w odpowiedzi na wdychanie suchego powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu albo jako objaw chorobowy. Suchej błonie śluzowej nosa współtowarzyszą problemy z oddychaniem ze względu na zatkany nos. Chory skarży się też na inne dolegliwości: drapanie w nosie i obrzęk jego śluzówki. Z suchym nosem mogą współwystępować również napady kichania i krwawienie z nosa.
2. Przyczyny suchego nosa
Zespół suchego nosa jest wywoływany przez:
• suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach lub takich, w których pracują klimatyzatory i wentylatory, gdzie wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 30 proc., wówczas organizm zużywa wodę do nawilżenia wdychanego powietrza, co skutkuje suchym nosem,
• kurz,
• dym papierosowy,
• chemikalia (środki chemiczne, opary i pyły substancji drażniących, na które narażeni są pracownicy branży chemicznej),
• długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa, wskutek czego dochodzi do polekowego zanikowego nieżytu nosa,
• niektóre leki przeciwalergiczne, a także leki na nadciśnienie i wrzody żołądka,
• bardzo niskie temperatury powietrza i mroźny wiatr,
• wysokie temperatury powietrza w lecie (upały),
• dietę ubogą w białko,
• niedobór witaminy A i witamin z grupy B oraz żelaza.
Suchy nos może pojawić się u kobiet przechodzących menopauzę na skutek zachodzących w ich organizmach zaburzeń hormonalnych. Ponadto zespół suchego nosa jest objawem zespołu Sjorgena, kiedy proces wydzielania śliny i łez zostaje upośledzony. Inne choroby wywołujące suchy nos to kiła, a także reumatoidalne zapalenie stawów i grzybica.
3. Suchy nos a zapalenie zatok
Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego zatok przynosowych. Schorzenie to wywołują bakterie, wirusy i inne patogeny, dla których pozbawiona śluzu błona nosa nie stanowi bariery. W przebiegu tego stanu zapalnego namnażające się drobnoustroje powodują uszkodzenie nabłonka rzęskowego w jamie nosowej oraz w zatokach przynosowych.
Musisz to wiedzieć
4. Leczenie suchej śluzówki nosa
Osoby borykające się z suchym nosem powinny stosować domowe sposoby na suchą śluzówkę nosa, które pomogą przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu powinny stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych albo roztworem przygotowanym z wody i soli fizjologicznej. Inna metoda na suchy nos to smarowanie ciekłą parafiną, która natłuszcza przesuszoną śluzówkę nosa. Leczenie farmakologiczne suchej śluzówki nosa obejmuje stosowanie maści nawilżających, które łagodzą podrażnienia, a także środków nawilżających w aerozolu i żelu. Preparaty te są wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi, witaminami, a także wodą morską.