Trwa ładowanie...

Sucha śluzówka nosa a zatoki

Suchy nos to przypadłość, której przyczyną jest m. in. suche powietrze, dym papierosowy oraz niedobór witaminy A i witamin z grupy B. Zespół suchego nosa obserwuje się także w reumatoidalnym zapaleniu stawów i kile. Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju wielu chorób, na przykład zapalenia zatok przynosowych.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Co to jest suchy nos?

Suchym nosem nazywamy dolegliwość, która może pojawić się w odpowiedzi na wdychanie suchego powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu albo jako objaw chorobowy. Suchej błonie śluzowej nosa współtowarzyszą problemy z oddychaniem ze względu na zatkany nos. Chory skarży się też na inne dolegliwości: drapanie w nosie i obrzęk jego śluzówki. Z suchym nosem mogą współwystępować również napady kichania i krwawienie z nosa.

Suchość w nosie związana jest z wdychaniem suchego powietrza
Suchość w nosie związana jest z wdychaniem suchego powietrza (123RF)

2. Przyczyny suchego nosa

Zespół suchego nosa jest wywoływany przez:

• suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach lub takich, w których pracują klimatyzatory i wentylatory, gdzie wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 30 proc., wówczas organizm zużywa wodę do nawilżenia wdychanego powietrza, co skutkuje suchym nosem,

kurz,

• dym papierosowy,

• chemikalia (środki chemiczne, opary i pyły substancji drażniących, na które narażeni są pracownicy branży chemicznej),

• długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa, wskutek czego dochodzi do polekowego zanikowego nieżytu nosa,

• niektóre leki przeciwalergiczne, a także leki na nadciśnienie i wrzody żołądka,

• bardzo niskie temperatury powietrza i mroźny wiatr,

• wysokie temperatury powietrza w lecie (upały),

• dietę ubogą w białko,

• niedobór witaminy A i witamin z grupy B oraz żelaza.

Suchy nos może pojawić się u kobiet przechodzących menopauzę na skutek zachodzących w ich organizmach zaburzeń hormonalnych. Ponadto zespół suchego nosa jest objawem zespołu Sjorgena, kiedy proces wydzielania śliny i łez zostaje upośledzony. Inne choroby wywołujące suchy nos to kiła, a także reumatoidalne zapalenie stawów i grzybica.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

3. Suchy nos a zapalenie zatok

Sucha śluzówka nosa może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego zatok przynosowych. Schorzenie to wywołują bakterie, wirusy i inne patogeny, dla których pozbawiona śluzu błona nosa nie stanowi bariery. W przebiegu tego stanu zapalnego namnażające się drobnoustroje powodują uszkodzenie nabłonka rzęskowego w jamie nosowej oraz w zatokach przynosowych.

Musisz to wiedzieć

4. Leczenie suchej śluzówki nosa

Osoby borykające się z suchym nosem powinny stosować domowe sposoby na suchą śluzówkę nosa, które pomogą przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu powinny stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych albo roztworem przygotowanym z wody i soli fizjologicznej. Inna metoda na suchy nos to smarowanie ciekłą parafiną, która natłuszcza przesuszoną śluzówkę nosa. Leczenie farmakologiczne suchej śluzówki nosa obejmuje stosowanie maści nawilżających, które łagodzą podrażnienia, a także środków nawilżających w aerozolu i żelu. Preparaty te są wzbogacone naturalnymi olejkami eterycznymi, witaminami, a także wodą morską.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.