Trwa ładowanie...

Co musisz wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Wada wzroku to dosyć powszechna dolegliwość. Najbardziej popularne przedmioty korekcyjne to okulary i soczewki. Usunięcia wad wzroku potrzebuje ok. 42 proc. Polaków. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Coraz bardziej popularna staje się laserowa korekcja wzroku. Zabieg po raz pierwszy przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Odbyło się to w roku 1989. Głównym jego celem jest zupełne usunięcie wady wzroku.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Jakie wady usuwa laser?

Tą metodą możemy pozbyć się krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, a także wad łączonych.

Laser usuwa krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm
Laser usuwa krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm (123RF)

2. Rodzaj zabiegu

O tym, w jaki sposób ma być przeprowadzony zabieg, decyduje lekarz. W tym celu musi przeprowadzić specjalistyczne badania.

3. Cena zabiegu

Laserowa korekcja wzroku kosztuje ok. 2000–3000 złotych za jedno oko. Niestety, zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

4. Czynności przygotowawcze do zabiegu

Przed zabiegiem przechodzimy badanie kwalifikacyjne. Dwa tygodnie przed musimy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

5. Przebieg zabiegu

Zabieg nie trwa długo (około 15 minut). Cały proces programowany jest w komputerze. Pracą lasera steruje komputer. Zadaniem lekarza jest ustawienie odpowiednich parametrów i kontrola całości. Laser skupia się około pół minuty na jednym oku. Może pojawić się ból, jego nasilenie jest kwestią indywidualną.

6. Słów kilka o rekonwalescencji

Najgorsze są pierwsze dwa dni. Oczy mogą wówczas boleć i łzawić. Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się specjalne krople. Po tygodniu zaczynamy już funkcjonować normalnie.

Musisz to wiedzieć

7. Poprawa ostrości wzroku

Chociaż odczuwamy dolegliwości bólowe, wada znika po 15 minutach. Do 3 miesięcy obraz może być nieco zniekształcony, ale jest to wynik procesu gojenia się oczu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.