Trwa ładowanie...

Coraz częstsza choroba dzieci. Ekspertka: aż 80 proc. źle zdiagnozowanych

Avatar placeholder
11.04.2024 20:20
Coraz więcej przypadków tego zaburzenia u dzieci. Ekspertka alarmuje: aż 80 proc. źle zdiagnozowanych
Coraz więcej przypadków tego zaburzenia u dzieci. Ekspertka alarmuje: aż 80 proc. źle zdiagnozowanych (East News)

Od dłuższego czasu mówi się już o skoku zdiagnozowanych zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci. Okazuje się jednak, że jest schorzenie, które występuje znacznie częściej i jest często błędnie rozpoznawane.

spis treści

Choroba afektywna dwubiegunowa (w skrócie ChAD), bo to o niej mowa, zaklasyfikowana jest do grupy zaburzeń nastroju. Jej głównym objawem są naprzemiennie występujące epizody depresji i manii, czyli ponadprzeciętnie wzmożonej aktywności. Jak się okazuje, choć świadomość na temat tej choroby wśród dorosłych stale rośnie, nadal niewiele mówi się o skali tego zaburzenia u dzieci. A jest ona zaskakująco duża.

1. Prawie dwa razy częstsza niż autyzm

- Szacuje się, że ChAD występuje u 1,8 proc. populacji pediatrycznej, podczas gdy zaburzenia ze spektrum autyzmu u około 1 proc. Społeczna świadomość na temat tej choroby i jej rozpowszechnienia jest jednak znacznie mniejsza, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Zobacz film: "Zespół Aspergera"

Ekspertka ocenia, że przez całe dekady nie przypisywano występowania ChAD okresowi rozwojowemu. Aktualne liczby szacunkowe świadczą jednak o tym, że już nawet 60 proc. pacjentów zdiagnozowanych z ChAD zgłasza pierwsze objawy jeszcze przed 20. rokiem życia.

Ogromny wzrost przypadków choroby afektywnej dwubiegunowej wśród dzieci widać zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeszcze w latach 90. dotyczyło to zaledwie 0,42 proc. dzieci, a już w 2003 roku 7 proc. Wykazano także, że amerykańskich pacjentów zgłaszających pierwsze symptomy ChAD jeszcze w dzieciństwie było dwa razy tyle co w Europie.

2. Skąd się bierze ChAD u dzieci?

Dr Lewandowska podkreśla, że na zachorowanie bardziej są narażone dzieci rodziców, u których ChAD już wystąpiła. NIe ukrywa jednak, że duży wpływ mogą mieć także czynniki środowiskowe, m.in. traumatyczne wydarzenia lub doświadczanie przemocy na etapie wczesnodziecięcym.

Dlaczego zaburzenie to jest jak rzadko i błędnie diagnozowane?

- W międzynarodowej czy amerykańskiej klasyfikacji kryteria diagnostyczne ChAD są takie same dla populacji pediatrycznej, jak dla osób dorosłych. Jednak obraz kliniczny tej choroby u dzieci i młodzieży jest naprawdę odmienny. Co niepokojące, aż 80 proc. młodych pacjentów objętych tym badaniem było początkowo leczonych z powodu innej choroby niż ChAD - wyjaśnia psychiatra.

3. Jakie objawy ChAD u dzieci i nastolatków?

Objawy, które eksperci uważają za alarmujące, to:

  • stany lękowe i depresyjne,

  • chwiejność nastrojów,

  • zaburzenia snu (niezwiązane jednak z siedzeniem przy komputerze czy smartfonie),

  • duża impulsywność,

  • spadki i nagłe wzrosty energii,

  • zaburzenia agresywne

  • znaczące problemy ze skupieniem i zrozumieniem przetwarzanej nowej wiedzy.

Zdarzają się także skłonności do nadużywania substancji psychoaktywnych, a także zachowań potencjalnie niebezpiecznych czy ekstremalnych.

Dr Lewandowska podkreśla, że błędna diagnoza pociąga za sobą nieprawidłowo dobrane leczenie, które może negatywnie wpłynąć na chemię i biologię ośrodkowego układu nerwowego i znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia epizodu manii. W odpowiednio dobranym leczeniu warto jednak zwrócić uwagę na wybór farmakoterapii, która wywołuje jak najmniej skutków ubocznych i wiążę się z najmniejszym ryzykiem wpływu na masę ciała, pracę serca czy funkcje poznawcze, które mogą wyjątkowo problematyczne zwłaszcza dla młodych pacjentów.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze