Trwa ładowanie...

Czym grożą problemy ze snem?

Avatar placeholder
15.05.2019 13:47
Czym grożą problemy ze snem?
Czym grożą problemy ze snem? (123rf)

Może się wydawać, że tymczasowe problemy ze snem nie stanowią żadnego dyskomfortu i zagrożenia dla naszego organizmu. Jednak, kiedy bezsenność pojawia się systematycznie i coraz częściej mamy problemy z zasypianiem lub wybudzamy się w nocy, warto zwrócić na ten objaw większą uwagę. Może się okazać, że bezsenność to przyczyna poważniejszych zaburzeń.

spis treści

1. Czym jest sen?

Może się wydawać, że sen to strata czasu, a pracując, nie warto zwracać na niego uwagę. Jednak sen, tak jak powietrze, jedzenie i woda jest nam niezbędny do życia. Sen odgrywa jedną podstawową rolę. Podczas niego regenerujemy siły, aby móc w ogóle funkcjonować. Rezygnowanie ze snu na rzecz pracy – bo mamy ważny projekt do skończenia – może doprowadzić do tego, że nie będzie ona efektywna, a my będziemy zbyt zmęczeni, aby dostrzec drobne błędy.

Sen jest nam niezbędny do życia
Sen jest nam niezbędny do życia (123RF)

2. Jak organizm regeneruje się podczas snu?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Podczas snu nasz organizm:

• odbudowuje komórki;

• dostarcza większą ilość krwi do mięśni;

• zwiększa produkcję hormonów;

• zwiększa ilość białek.

Warto również zaznaczyć, że podczas snu utrwalamy to, czego nauczyliśmy się w ciągu całego dnia.

3. Jakie rodzaje bezsenności wyróżniamy?

Bezsenność można podzielić na dwa rodzaje: zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Bezsenność zewnątrzpochodna ma swoją przyczynę w źródłach zewnętrznych. Możemy zaliczyć do nich spanie przy głośnej ulicy, niewygodne łóżko, rozpraszające światła latarni padające wprost przez okno sypialni itp. Niekiedy problem z bezsennością zewnątrzpochodną możemy rozwiązać, wybierając inny pokój na sypialnię, przestawiając łóżko w inne miejsce lub po prostu zmieniając zasłony na grubsze i nieprzepuszczające światła.

Musisz to wiedzieć

Bezsenność wewnątrzpochodna ma już swoje źródło wewnątrz naszego organizmu. Zaburzenia snu są wówczas przyczyną poważniejszych schorzeń. Należą do nich zaburzenia psychiczno-emocjonalne, takie jak nerwice, depresja, ale również takie choroby jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, nowotwory, bezdech senny lub przewlekłe bóle.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze