Czy można mieć alergię na choinkę?
Czy za uczulenie na twarzy może odpowiadać choinka? Czy można mieć alergię na ten jakże wymowny symbol świąt Bożego Narodzenia?
1. Alergia a sztuczna choinka
Sztuczna choinka sama w sobie alergenem nie jest, ale znajdujący się na niej kurz – owszem. Często przechowujemy tego rodzaju drzewko w piwnicy, na strychu lub w garażu.
W ciągu roku zbiera się na niej dużo pleśni i roztoczy kurzu domowego, które mogą wywołać nieprzyjemne objawy (np. podrażnienie oczu, kichanie, wodnisty katar, uczulenie na twarzy).
Zanim wniesiemy więc drzewko do domu, należy je starannie odświeżyć. Można umyć je pod prysznicem i dokładnie wysuszyć lub też wystawić na dwór (najlepiej przy bardzo dużym mrozie).
2. Alergia a żywa choinka
Pewnym zagrożeniem dla alergików jest również żywa choinka, która skrywa w sobie wiele gatunków pleśni.
W przypadku osób uczulonych kontakt z drzewkiem może prowadzić do pojawienia się takich objawów jak: podrażnienie skóry, nieżyt nosa, kaszel, ból zatok, zmęczenie, ból klatki piersiowej, łzawienie, duszności.
Zobacz także:
Część mikroorganizmów odpowiedzialnych za wystąpienie alergii można usunąć, intensywnie polewając choinkę wodą, i dopiero gdy wyschnie, zawiesić na niej świąteczne ozdoby. Jeśli jesteśmy alergikami, warto choinkę wnieść do domu na ostatnią chwilę, robiąc to nawet w dzień Wigilii (zgodnie zresztą z tradycją).
Nie warto też zwlekać z usunięciem świątecznego drzewka. Pamiętać również należy o dokładnym oczyszczeniu dekoracji. W czasie przechowywania mogły osiąść na nich duże ilości kurzu. Nie należy również przyozdabiać choinki puszystymi łańcuchami.