Trwa ładowanie...

Czym jest i jak leczyć depresję poporodową?

Avatar placeholder
15.05.2019 14:16
Czym jest i jak leczyć depresję poporodową?
Czym jest i jak leczyć depresję poporodową? (123rf)

Po porodzie może się pojawić depresja. Jest to poważna choroba, gdyż może ona nawet utrudnić powstanie więzi między matką a dzieckiem. Warto pamiętać o tym, że klasyczne przygnębienie, jakie występuje po porodzie, jest czymś zupełnie normalnym. Matka bardzo często obawia się o to, że nie poradzi sobie z dzieckiem. Najczęściej takie objawy mijają po kilku tygodniach, a jeśli tak się nie stanie, może to świadczyć o tym, że pojawia się depresja poporodowa. Po porodzie depresja u mężczyzn raczej nie występuje, ale mogą u nich wystąpić objawy baby blues.

spis treści

1. Emocje po porodzie

Urodzenie dziecka uważane jest za radosne wydarzenie. Pomimo tego część kobiet ma odmienne uczucia. Bardzo często w pierwszych dniach po porodzie nie czują radości z macierzyństwa. Jest to całkowicie normalne i zazwyczaj bardzo często szybko mija. Na wytworzenie więzi z dzieckiem potrzeba dużo więcej czasu. Niektóre kobiety po porodzie odczuwają znacznie mocniejsze poczucie przygnębienia. Pojawia się u nich zmienność nastrojów, są rozczarowane. Stan ten określa się jako baby blues. Odpowiadają za niego zmiany hormonalne, które pojawiają się w kilka dni po urodzeniu dziecka.

2. Ile trwa przygnębienie poporodowe?

Zazwyczaj przygnębienie poporodowe trwa tylko kilka dni. Nowe obowiązki mogą przytłaczać kobietę, ale już po kilku dniach odkrywa ona uroki macierzyństwa. Należy wiedzieć, że syndrom baby blues może być mylony z depresją poporodową, gdyż niektóre objawy są zbliżone. Jednak trzeba pamiętać, że przygnębienie po porodzie nie jest chorobą i jeśli mija w ciągu kilku dni, nie jest groźne. Nie wymaga leczenia.

3. Baby blues u ojca?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Depresja u mężczyzn może pojawić się z różnych powodów. Przyczyną pojawienia się depresji u mężczyzn mogą być też narodziny dziecka. Nie jest to częste, ale się zdarza. Częściej jednak u mężczyzn można spotkać się z objawami baby blues. Może się bowiem okazać, że po narodzinach dziecka ojciec zaczyna czuć się niepewnie, zastanawia się, czy będzie dobrym ojcem, myśli o kwestiach finansowych. Bardzo często zostaje sam ze swoimi przemyśleniami, w wyniku których może się u niego pojawić baby blues, a w niektórych przypadkach nawet depresja.

Depresja poporodowa to groźne i poważne schorzenie
Depresja poporodowa to groźne i poważne schorzenie

4. Więź z dzieckiem

Czasem jest tak, że rodzice potrzebują więcej czasu, aby nawiązać więź ze swoim dzieckiem. U niektórych rodziców więź ta pojawia się od razu po porodzie, niektórym zajmuje to znacznie więcej czasu. Powstaje ona najczęściej w wyniku codziennej opieki nad dzieckiem. Matka lepiej poznaje malucha i zaczyna odczuwać przyjemność z jego obecności. Jeśli jednak minie kilka tygodni od porodu i kobieta nie czuje do dziecka silniejszego przywiązania, może być to objawem depresji poporodowej.

5. Jakie są objawy depresji poporodowej?

Depresja poporodowa to bardzo poważne i groźne schorzenie. Wymaga ona profesjonalnej terapii. Nieleczona może być groźna dla matki i dla dziecka. Na depresję poporodową bardzo często zapadają matki, które z przygnębieniem zmagały się w ciąży. Depresja może rozwijać się nawet w kilka tygodni lub kilka miesięcy po narodzinach dziecka. Charakterystycznymi objawami są: permanentne poczucie braku szczęścia, brak ochoty do życia, przejmujące poczucie winy, napady płaczu, utrzymująca się przez długi czas apatia, nieumiejętność zrelaksowania, poczucie, że wszystko nas przerasta, irracjonalne obawy o zdrowie, brak umiejętności koncentrowania się na wykonywanych czynnościach, brak energii, obniżenie libido, wahania apetytu, * trudności z podejmowaniem decyzji. Takie objawy mogą świadczyć o rozwoju depresji poporodowej. Dlatego w przypadku ich wystąpienia, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady.

To musisz wiedzieć:

6. Jak leczyć depresję poporodową?

W przypadku podejrzeń o wystąpienie depresji poporodowej należy udać się do lekarza. Pomocne są też szczere rozmowy z partnerem. Można też rozważyć skorzystanie z psychoterapii grupowej i dołączyć do grupy wsparcia. Można spotkać tam osoby, które przechodzą przez to samo. Można się więc im wyżalić i opowiedzieć o swoich problemach. Bardzo często działa to oczyszczająco i pozwala na skuteczną walkę z depresją poporodową. Niezwykle ważne jest, aby kobieta przechodząca przez depresję poporodową miała oparcie w swoim mężczyźnie. Najczęściej wystarczy, aby wysłuchał problemów swojej partnerki i zapewnił, że ze wszystkim sobie poradzą. Często wystarczy pozwolić kobiecie, aby się wypłakała. Warto też odciążyć ją w obowiązkach. Leczenie farmakologiczne depresji może być skuteczne, jednak należy pamiętać o tym, aby leki przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Antydepresanty działają najczęściej po pewnym czasie, więc może minąć kilka tygodni, zanim ich działanie będzie odczuwalne. Na dodatek matki karmiące powinny zażywać takie tabletki na depresję, które nie będą miały negatywnego wpływu na dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze