Trwa ładowanie...

Czym jest i jak leczyć wytrzeszcz?

Jest to choroba oka spowodowana zmniejszeniem pojemności oczodołu, co skutkuje znacznym przesunięciem gałek ocznych do przodu, także w pionie lub poziomie. Dlaczego dochodzi do zmian w oczodołach? Lekarz może stwierdzić zbyt dużą ilość hormonu tarczycy, nowotwór, stan zapalny tkanek oka lub narastanie tkanki wokół gałki ocznej. Za wytrzeszcz może także odpowiadać choroba autoimmunologiczna zwana chorobą Gravesa-Basedowa.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Jakie mogą być objawy wytrzeszczu oka?

• Wystające lub napęczniałe gałki oczne.

Przyczyn wytrzeszczu oczu może być bardzo wiele
Przyczyn wytrzeszczu oczu może być bardzo wiele (123RF)

• Oczodoły nie są elastyczne, dlatego powiększona gałka oczna daje wrażenie wytrzeszczu.

• Przy dolegliwości automatycznie zwiększa się powierzchnia białek.

• Wystająca gałka oczna uniemożliwia zamykanie powiek, co skutkuje niedostatecznym nawilżeniem rogówki.

• Częsty ból oczu.

• Światłowstręt.

• Często występuje podwójne widzenie.

• Trudności z poruszaniem gałkami ocznymi.

Ślepota w przypadku kompresji nerwu optycznego.

Żadnego z wymienionych objawów nie wolno lekceważyć i należy poprosić o konsultację okulistę. Czym jest wytrzeszcz znaczny? Jest to choroba oka lub oczu, w której występuje problem z całkowitym zamykaniem powiek, co prowadzi nie tylko do wysuszenia rogówki, ale także do owrzodzeń. W niektórych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku spowodowanego kompresją tętnicy lub nerwu optycznego. W przypadku wytrzeszczu częściej dochodzi do stanu zapalnego spojówek.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

2. Diagnoza wytrzeszczu

W przypadku tej dolegliwości diagnoza nie jest skomplikowana, ponieważ wytrzeszcz jest widoczny. Jednak trzeba przeprowadzić badania, które powinny ujawnić główną przyczynę schorzenia. W większość chorych wytrzeszcz jest skutkiem innej choroby. Jakie badania powinien zlecić lekarz? Mianowicie:

badanie oczu,

badanie krwi, które oceni pracę tarczycy,

• tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny – są to badania, dzięki którym zostanie potwierdzony lub wykluczony nowotwór.

Musisz to wiedzieć

Leczenie wytrzeszczu jest uzależnione od przyczyny jego powstania. W niektórych przypadkach zalecany jest zabieg chirurgiczny, ale jeżeli przyczyną jest np. choroba tarczycy, główna terapia będzie skierowana w tym kierunku – po wyleczeniu tarczycy wygląd oczu powinien się unormować. Istnieją także doraźne sposoby leczenia, np. zapuszczanie kropli nawilżających.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.