Trwa ładowanie...

Czym jest zaćma wtórna?

Avatar placeholder
16.05.2019 12:40
Czym jest zaćma wtórna?
Czym jest zaćma wtórna? (123rf)

Zmętnienie rogówki, które objawia się pogarszającym się widzeniem, zwane jest kataraktą, czyli zaćmą. Nierzadko choroba ta prowadzić może do ślepoty. Jedyną formą leczenia okazuje się poddanie się zabiegowi operacyjnemu, jednak trzeba pamiętać, że zaćma ma charakter nawracający. W medycynie nosi to nazwę zaćmy wtórnej.

spis treści

1. Definicja zaćmy wtórnej

Osoby poddające się operacyjnemu usunięciu zaćmy przez pewien czas (bliżej niedookreślony, bardzo indywidualny) skarżą się na ponowne pogorszenie jakości widzenia. W takiej sytuacji najprawdopodobniej doszło do zmętnienia tylnej soczewki, czyli do zaćmy wtórnej.

Zaćmę można usunąć operacyjnie
Zaćmę można usunąć operacyjnie (123RF)

2. Dlaczego dochodzi do zaćmy wtórnej?

Katarakta wtórna bywa wynikiem chorób metabolicznych, w tym cukrzycy czy też niedoczynności przytarczyc. Może także być powikłaniem po atopowym zapaleniu skóry, jak również wynikiem stanów zapalnych w gałce ocznej, urazów oka lub guzów wewnątrzgałkowych. Wszystkie te schorzenia zwiększają ponowne pojawienie się zaćmy wtórnej.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

3. Stosowane formy leczenia

Zaćma ma to do siebie, że nie da się jej leczyć farmakologicznie, czy też przy zastosowaniu korekty wzroku okularami. Zabieg operacyjny przy powtórnej katarakcie również nie jest potrzebny. Zaleca się wtedy poddanie się zabiegowi laserowemu, który ma za zadanie dokonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce oka, co powoduje natychmiastową poprawę jakości widzenia.

Musisz to wiedzieć

Zabieg laserowy nie należy do trudnych i długotrwałych. Dokonuje się go przy znieczuleniu kroplami. Ważne, by pacjent nie poruszył w czasie zabiegu głową, w przeciwny razie może dojść do bardzo poważnych powikłań, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń w oku. Przy pomocy lasera YAG lekarz w kilkanaście sekund dokonuje maleńkiego otworu w tylnej soczewce oka i w ten sposób poprawia się jakość widzenia. Przez kilka dni konieczne jest stosowanie kropli do oczu. Efekt odczuwalny jest w kilka dni po zabiegu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze