Trwa ładowanie...

Czym jest zapalenie brzegów powiek?

Avatar placeholder
16.05.2019 12:40
Czym jest zapalenie brzegów powiek?
Czym jest zapalenie brzegów powiek? (123rf)

Jest to choroba okulistyczna, która charakteryzuje się obrzękiem i zaczerwienionym brzegiem powiek. Jaka może być jej przyczyna? Najczęściej zapalenie spowodowane jest nadkażeniem bakteryjnym, np. gronkowcem. Tym objawom często towarzyszy świąd i wrażenie obecności ciała obcego w oku.

1. Przyczyny schorzenia

Bardzo często dolegliwość pojawia się przy częstym kontakcie oka z dymem czy pyłem. Często zapalenie brzegów może wystąpić przy astygmatyzmie i nadwzroczności, ponieważ te wady wzroku powodują stałe napięcie oka, czyli akomodację, co sprzyja stanom zapalnym. Inną przyczyną może być zbyt duże wydzielanie gruczołów łojowych.

Zapalenie brzegu powiek można nabawić się przebywając często w dymie i pyle
Zapalenie brzegu powiek można nabawić się przebywając często w dymie i pyle (123RF)

Dużą rolę w zaognieniu się stanu zapalnego oka mają nieprawidłowe nawyki higieniczne, ale także niedożywienie, spadek odporności organizmu i inne schorzenia, np. cukrzyca. Zapalenie brzegów powiek najczęściej jest diagnozowane u osób starszych.

2. Jakie są objawy?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Stałymi i wspólnymi objawami dla każdego przypadku choroby jest obrzęk i przekrwienie powiek. Przy zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych na rzęsach mogą się pojawić żółte łuski, a gdy dodatkowo dochodzi do stanu zapalnego, u nasady rzęs pojawiają się małe strupki. Wydzielina powoduje sklejanie się powiek, a więc dyskomfort dla chorego. Niektórzy mylą te objawy z zapaleniem spojówek.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Leczenie choroby

W diagnozie i dalszym leczeniu bardzo ważne jest rozpoznanie pierwszego czynnika, który doprowadził do choroby. Bardzo duże znaczenie ma właściwa i systematyczna higiena okolic powiek. Bardzo ważne jest ciągłe usuwanie zarówno wydzieliny, jak i zbierających się łusek.

Musisz to wiedzieć

Można stosować ciepłe kompresy przed każdym przecieraniem oka. Zabiegi powinny być wykonywane codziennie, nawet kilka razy. Okulista w przypadku tej choroby zapisze maść z antybiotykiem, którą należy nakładać na miejsca zmienione chorobowo. Kobiety powinny zrezygnować z makijażu. Jest to schorzenie, którego nie można bagatelizować, ponieważ nieleczone lub leczone źle może doprowadzić do ciężkich powikłań, np. do blizn powodujących podwinięcie powiek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze