Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Diagnostyka endometriozy

Avatar placeholder
25.09.2020 17:30
Diagnostyka endometriozy
Diagnostyka endometriozy (123rf)

Diagnostyka endometriozy jest złożona i dość skomplikowana. Nie ma bowiem prostego testu, który umożliwiałby jednoznaczne rozpoznanie choroby. Lekarze uważają, że najlepszym badaniem w diagnozowaniu endometriozy jest laparoskopia i wykonanie biopsji z wycinka pobranej śluzówki macicy. Bez laparoskopii nie da się postawić pewnego rozpoznania. Laparoskopia ginekologiczna to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, który pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej za pomocą laparoskopu, czyli tuby zaopatrzonej w system optyczny, wprowadzanej do otrzewnej poprzez niewielkie nacięcie w powłoce brzucha. Niestety, jest to dość inwazyjna i droga metoda diagnozowania endometriozy. Lekarz może postawić diagnozę endometriozy także na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego z wykorzystaniem USG lub rezonansu magnetycznego. Niestety na podstawie tych badań nie zawsze można stwierdzić chorobę, niekiedy ogniska endometriozy są zbyt małe lub niewidocznie umiejscowione

spis treści

1. Rozpoznawanie endometriozy

Najbardziej wiarygodnym badaniem w diagnozowaniu endometriozy jest laparoskopia ginekologiczna. Laparoskopia jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej urządzenia optycznego ze źródłem światła, co umożliwia obejrzenie narządów jamy brzusznej, w tym macicy, jajników i jajowodów, oraz pobranie materiału do badania. Zabieg laparoskopii powinien być wykonywany przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu endometriozy. Jeśli kobieta odmawia poddania się laparoskopii,
ginekolog poprzez zastosowanie innych badań może jedynie wskazać na prawdopodobne istnienie choroby. Doświadczony lekarz może rozpoznać endometriozę na podstawie charakterystycznych objawów, przebiegu i historii choroby pacjentki.

Jakie objawy mogą, choć nie muszą, wskazywać na rozwój endometriozy?

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Poza wywiadem lekarskim i laparoskopią, istnieją również inne badania diagnostyczne pomocne w rozpoznawaniu endometriozy. Należą do nich: USG jamy brzucha, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i podstawowe badanie ginekologiczne. Żadne z nich nie pozwala jednak na definitywne potwierdzenie endometriozy, pomaga jedynie w zdiagnozowaniu obecności patologicznych zmian w obrębie narządów układu rozrodczego kobiety, np. torbieli, cyst. Jednoznaczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna w rozpoznawaniu endometriozy, niestety, nie istnieje.

2. Badania różnicujące schorzenia macicy

  • Badanie HSG – badanie radiologiczne, które ma na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów; polega na wprowadzeniu do jamy macicy środka cieniującego za pomocą specjalnej strzykawki, który stopniowo wypełnia wnętrze macicy, jajowód, a następnie jamę otrzewną; HSG pozwala określić drożność jajowodów, nie da się jednak z jego pomocą wykryć endometriozy czy zrostów okołoprzydatkowych.
  • CA-125 – oznaczenie markera nowotworowego CA-125 we krwi. Podwyższony poziom tego antygenu białkowego może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, przede wszystkim raka jajnika, raka endometrium, raka jajowodu, raka sutka. Wysokie wartości CA-125 towarzyszą również innym schorzeniom ginekologicznym, takim jak endometrioza, ciąża pozamaciczna, mięśniaki macicy czy stanom zapalnym w miednicy mniejszej.
  • Badanie dna macicy – pozwala na ocenę położenia macicy, jej budowy i struktury. Ma duże znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy. Pozwala ustalić przyczyny bolesnych i obfitych krwawień miesiączkowych, może pomóc w rozpoznaniu wewnątrzmacicznych zrostów, a także torbieli, cyst i polipów.
  • Badanie histopatologiczne – badanie mikroskopowe pobranego materiału komórkowego lub tkankowego, którego celem jest potwierdzenie lub wykluczenie istnienia zmian nowotworowych w obrębie badanego narządu. Pomaga w różnicowaniu endometriozy z rakiem narządu rodnego kobiety.
  • Laparotomia zwiadowcza – operacyjne otwarcie jamy brzusznej, polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, umożliwiające obejrzenie wnętrza jamy brzucha. Ze względu na coraz nowocześniejsze narzędzia diagnostyki obrazowej (USG, NMR, TK), stosowana w rzadkich przypadkach – głównie w celach operacyjnych, a nie diagnostycznych.

Diagnostyka endometriozy nie jest prosta i nastręcza wielu trudności nawet doświadczonym lekarzom. Przerost błony śluzowej macicy wymaga bowiem wnikliwej obserwacji klinicznej i najlepiej – wielopłaszczyznowych badań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.