Trwa ładowanie...

Diagnostyka endometriozy

Diagnostyka endometriozy jest złożona i dość skomplikowana. Nie ma bowiem prostego testu, który umożliwiałby jednoznaczne rozpoznanie choroby. Lekarze uważają, że najlepszym badaniem w diagnozowaniu endometriozy jest laparoskopia i wykonanie biopsji z wycinka pobranej śluzówki macicy. Bez laparoskopii nie da się postawić pewnego rozpoznania. Laparoskopia ginekologiczna to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, który pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej za pomocą laparoskopu, czyli tuby zaopatrzonej w system optyczny, wprowadzanej do otrzewnej poprzez niewielkie nacięcie w powłoce brzucha. Niestety, jest to dość inwazyjna i droga metoda diagnozowania endometriozy. Lekarz może postawić diagnozę endometriozy także na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego z wykorzystaniem USG lub rezonansu magnetycznego. Niestety na podstawie tych badań nie zawsze można stwierdzić chorobę, niekiedy ogniska endometriozy są zbyt małe lub niewidocznie umiejscowione

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

spis treści

1. Rozpoznawanie endometriozy

Najbardziej wiarygodnym badaniem w diagnozowaniu endometriozy jest laparoskopia ginekologiczna. Laparoskopia jest zabiegiem, który polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej urządzenia optycznego ze źródłem światła, co umożliwia obejrzenie narządów jamy brzusznej, w tym macicy, jajników i jajowodów, oraz pobranie materiału do badania. Zabieg laparoskopii powinien być wykonywany przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu endometriozy. Jeśli kobieta odmawia poddania się laparoskopii,
ginekolog poprzez zastosowanie innych badań może jedynie wskazać na prawdopodobne istnienie choroby. Doświadczony lekarz może rozpoznać endometriozę na podstawie charakterystycznych objawów, przebiegu i historii choroby pacjentki.

Jakie objawy mogą, choć nie muszą, wskazywać na rozwój endometriozy?

Poza wywiadem lekarskim i laparoskopią, istnieją również inne badania diagnostyczne pomocne w rozpoznawaniu endometriozy. Należą do nich: USG jamy brzucha, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i podstawowe badanie ginekologiczne. Żadne z nich nie pozwala jednak na definitywne potwierdzenie endometriozy, pomaga jedynie w zdiagnozowaniu obecności patologicznych zmian w obrębie narządów układu rozrodczego kobiety, np. torbieli, cyst. Jednoznaczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna w rozpoznawaniu endometriozy, niestety, nie istnieje.

2. Badania różnicujące schorzenia macicy

  • Badanie HSG – badanie radiologiczne, które ma na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów; polega na wprowadzeniu do jamy macicy środka cieniującego za pomocą specjalnej strzykawki, który stopniowo wypełnia wnętrze macicy, jajowód, a następnie jamę otrzewną; HSG pozwala określić drożność jajowodów, nie da się jednak z jego pomocą wykryć endometriozy czy zrostów okołoprzydatkowych.
  • CA-125 – oznaczenie markera nowotworowego CA-125 we krwi. Podwyższony poziom tego antygenu białkowego może świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej, przede wszystkim raka jajnika, raka endometrium, raka jajowodu, raka sutka. Wysokie wartości CA-125 towarzyszą również innym schorzeniom ginekologicznym, takim jak endometrioza, ciąża pozamaciczna, mięśniaki macicy czy stanom zapalnym w miednicy mniejszej.
  • Badanie dna macicy – pozwala na ocenę położenia macicy, jej budowy i struktury. Ma duże znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy. Pozwala ustalić przyczyny bolesnych i obfitych krwawień miesiączkowych, może pomóc w rozpoznaniu wewnątrzmacicznych zrostów, a także torbieli, cyst i polipów.
  • Badanie histopatologiczne – badanie mikroskopowe pobranego materiału komórkowego lub tkankowego, którego celem jest potwierdzenie lub wykluczenie istnienia zmian nowotworowych w obrębie badanego narządu. Pomaga w różnicowaniu endometriozy z rakiem narządu rodnego kobiety.
  • Laparotomia zwiadowcza – operacyjne otwarcie jamy brzusznej, polegające na przecięciu skóry, mięśni i otrzewnej, umożliwiające obejrzenie wnętrza jamy brzucha. Ze względu na coraz nowocześniejsze narzędzia diagnostyki obrazowej (USG, NMR, TK), stosowana w rzadkich przypadkach – głównie w celach operacyjnych, a nie diagnostycznych.

Diagnostyka endometriozy nie jest prosta i nastręcza wielu trudności nawet doświadczonym lekarzom. Przerost błony śluzowej macicy wymaga bowiem wnikliwej obserwacji klinicznej i najlepiej – wielopłaszczyznowych badań.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.