Trwa ładowanie...

Dieta przy migrenie

Avatar placeholder
28.05.2019 10:51
Dieta przy migrenie
Dieta przy migrenie (123rf)

Atak migreny to bardzo nieprzyjemny stan, który potrafi wycofać z codziennego funkcjonowania nie tylko dorosłego, ale także dziecko. Oprócz przyjmowania środków farmakologicznych konieczne jest także przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Dlatego też niezbędne jest przewartościowanie posiłków, gdyż 40 procent ataków migreny spowodowane jest głodem i złym odżywianiem.

spis treści

1. Głód sprzyja migrenie

Silny ból głowy, który jest najbardziej znanym objawem migreny, w dużej części spowodowany jest nieodpowiednim odżywaniem. Bywa tak, że człowiek nie dojada lub zastępuje pełne posiłki przekąskami, w tym przede wszystkim tymi niezdrowymi. Dlatego też podczas tendencji do migren trzeba pamiętać, że 5 posiłków dziennie to podstawa codziennego funkcjonowania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i powinien być wartościowy. Niezbędne jest także przygotowanie sobie w ciągu dnia obiadu i kolacji oraz mniejszych posiłków pomiędzy trzema głównymi.

Migrena może dopaść dorosłego jak i dziecko
Migrena może dopaść dorosłego jak i dziecko (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Nagły ból głowy może przytrafić się każdemu, jednak na migrenę chorują w przeważającej części kobiety, gdyż ich komórki nerwowe w korze mózgowej są bardziej wrażliwe na negatywne bodźce. Dlatego też u kobiet chorujących na migrenę, które nie zostały jeszcze objęte odpowiednim leczeniem, zauważalne są objawy w postaci braku snu, częstsze wahania nastroju lub skoki ciśnienia atmosferycznego.

Kobiety zajadają stres, co dodatkowo zwiększa częstotliwość występowania ataków migreny. Nierzadko również to częściej kobiety odchudzają się w sposób mało racjonalny – zamiast odpowiednio zbilansować dietę, stosują głodówki. Tak nieodpowiednie działanie niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje nie tylko w ogólnym samopoczuciu, ale przede wszystkim w zdrowiu. Osoby z migreną muszą zdawać sobie sprawę, że zbyt duży spadek poziomu cukru we krwi przyczynia się do większości bólów migrenowych.

2. Produkty niewskazane w bólach migrenowych

Silny migrenowy ból głowy bywa trudny do zniesienia. Trzeba jednak wiedzieć, że ataki bywają spowodowane nie tylko nagłymi zmianami nastroju, atmosfery, ale także niektórymi produktami spożywczymi. Pokarmy zakazane przy migrenie to:

• wszelkiego rodzaju sery;

• wędzone ryby i wędliny;

• używki w postaci kawy lub alkoholu;

• produkty silnie alergizujące, tj. cytrusy, czekolada i orzechy.

Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia ataku migreny spowodowane jest tym, że niektóre z tych produktów zawierają konkretne substancje, tj. tyrazynę, azotany, histaminy, glutaminian sodu. Migrena to często kłujący ból głowy, któremu trzeba zapobiegać. Dlatego też świadomość produktów spożywczych, które mogą zwiększać pojawienie się napadu migreny, jest niezwykle ważna. W związku z powyższym bardzo niezdrowe dla migrenowców jest sięganie po peklowane mięsa i wędliny, a także mortadelę czy też słabo mielone kiełbasy. Nierzadko również suszone wędliny w postaci salami czy pepperoni mogą powodować ataki.

Inną pułapką żywieniową nie tylko dla migrenowców są produkty z glutaminianem sodu. Zaliczyć można do nich wszelkiego rodzaju produkty z paczek, torebek, w proszkach oraz oczywiście lubiane przez większość ludzi niezdrowe przekąski w postaci chipsów.

3. Zorganizowanie w migrenie

Migrena jako choroba przewlekła niesie za sobą również umiejętność zorganizowania osoby, która na nią choruje. Trzeba prowadzić dziennik, w którym zapisywane są zarówno spożywane posiłki poprzedzające atak migreny, ale także ogólnie cały plan dnia, w którym wystąpiła dolegliwość. Taka forma prowadzenia zapisków pozwala na szybsze zorientowanie się, na co negatywnie reaguje organizm. Jednak migrena nie jest chorobą, w której nie da się czerpać przyjemności z jedzenia. Trzeba tylko umiejętnie zastępować nietolerowane produkty pożywieniem z pełną wartością i dobrym smakiem.

Musisz to wiedzieć

W przypadku migreny należy:

• w sklepie koncentrować uwagę głównie na chudym i białym mięsie;

• wybierać ryby wartościowe, tj. dorsz, łosoś, a nie śledź;

• jako zdrowe dodatki stosować kiełki pszenicy i słonecznika;

• dobrze doprawiać swoje potrawy ziołami w postaci imbiru, pieprzu cayenne i papryczki chilli.

Każdy z powyższych produktów niesie za sobą nie tylko bogactwo witamin, ale także działania przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego też warto z nich korzystać nie tylko kiedy ma się tendencję do migreny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze