Trwa ładowanie...

Długa faza lutealna

Długa faza lutealna to dla wielu kobiet źródło problemów. Przy leczeniu niepłodności oraz naturalnych metodach planowania rodziny bardzo ważne jest prawidłowe wyliczenie fazy owulacji w cyklu miesięcznym. Tymczasem przedłużająca się faza lutealna, w większości niepłodna, a przypominająca swoimi objawami ciążę (podniesiona temperatura ciała, brak miesiączki) utrudnia stwierdzenie, kiedy rozpoczęły się dni płodne.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Przebieg cyklu menstruacyjnego

Fazy cyklu miesiączkowego każdej kobiety to:

  • menstruacja,
  • faza folikularna,
  • owulacja,
  • faza lutealna.

Menstruacja to czas krwawienia, a dokładniej złuszczania endometrium, czyli błony śluzowej macicy, i wydalania jej przez pochwę. Błona śluzowa złuszcza się w przypadku, jeśli w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia. Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, a długość cyklu liczy się za pomocą pierwszych dni krwawienia miesiączkowego. Temperatura ciała kobiety w tym czasie utrzymuje się na poziomie 36,4-36,6 st. C. Jeśli cykl ma 28 dni, faza ta trwa około 4 dni.

Faza folikularna, czyli proliferacyjna, to okres dość intensywnego wzrostu błony śluzowej wydalonej w czasie menstruacji. W tym czasie dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony pobudzające do produkcji śluz szyjkowy płodny. Temperatura ciała kobiety utrzymuje się na poziomie 36,4-36,6 st. C. Jeśli cykl trwa 28 dni, faza ta trwa 9 dni. U niektórych kobiet występuje w czasie menstruacji i fazy folikularnej (do około 3 dni przed jej końcem) faza niepłodności względnej, ale dzieje się tak w przypadku dłuższych cykli.

Owulacja to moment, kiedy dojrzały pęcherzyk Graffa pęka, uwalniając tym samym komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. Dzieje się to około 12 dnia cyklu przy jego przeciętnej długości. Faza ta trwa 1 dzień. Temperatura ciała kobiety rośnie nagle o 0,5 st. C. Jest to czas największej płodności kobiety. Płodność okołoowulacyjna trwa kilka dni przed i kilka dni po samej owulacji.

2. Faza lutealna

Faza lutealna to ostatnia faza cyklu miesiączkowego, jest to tak zwana faza ciałka żółtego, podczas której utrzymuje się wysoka ilość progesteronu w organizmie kobiety. Oznacza ona, że w tym czasie w jajniku znajduje się ciałko żółte, powstałe z resztek pęcherzyka Graffa po owulacji. Podstawowa temperatura ciała kobiety jest w tym czasie nadal dość wysoka, między 36,9 a 37,1, co jest wywołane wysokim poziomem progesteronu.

W przypadku cyklu 28-dniowego, faza lutealna trwa 14 dni, chociaż w normie mieści się każda liczba dni między 10 a 16. W przeciwieństwie do innych faz, ta ma względnie stałą długość u każdej kobiety. Jest to czas w większości niepłodny, niepłodność poowulacyjna bezwzględna rozpoczyna się około 3 dnia fazy lutealnej. Aby jednak mieć pewność co do tego, jak długo trwa faza lutealna, trzeba zastosować obserwację objawów płodności i wynotowywać terminy owulacji i krwawień. Długość fazy lutealnej można także zbadać za pomocą badań hormonalnych. Faza ta może się wydłużać także wskutek stresu, zmian w diecie oraz zmian w dziennej aktywności fizycznej.

Długa faza lutealna jest źródłem problemów dla kobiet, dlatego że powoduje ona opóźnienie terminu miesiączki i owulacji. Czas od ostatniego krwawienia wynoszący powyżej 28 dni dla wielu kobiet oznacza ciążę. Dodatkowy objaw podwyższonej temperatury także sugeruje zapłodnienie. Jednak takie objawy mogą być tylko objawem wydłużonej fazy lutealnej.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.