Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Avatar placeholder
09.04.2017 21:34
Domowe sposoby na zgagę w ciąży
Domowe sposoby na zgagę w ciąży (Zdjęcie autorstwa PublicDomainImages / CC0 1.0)

Domowe sposoby na zgagę w ciąży muszą być przede wszystkim bezpieczne dla matki i dziecka. Zanim wymęczona zgagą przyszła matka sięgnie po rozwiązania farmakologiczne, powinna wypróbować bezpieczne sposoby na zgagę w ciąży, a jeśli one nie pomogą – zwrócić się do lekarza. W wielu przypadkach ciąża tylko zwiększa ryzyko pojawienia się zgagi, nie powoduje jej. Przyczyny zgagi w ciąży to najczęściej nieprawidłowości w diecie i trybie życia.

spis treści

1. Skąd się bierze zgaga w ciąży?

Przyczyny zgagi w ciąży to zarówno zmiany w ciele kobiety ciężarnej, jak i dieta oraz styl życia. Dużą rolę odgrywa tu progesteron, niezbędny w czasie ciąży w dużych ilościach, ale przy okazji rozluźniający zwieracz przełyku. Sprawia to, że kobiety w ciąży są dużo bardziej narażone na nieprzyjemne pieczenie w przełyku i za mostkiem. Choroba refluksowa może być także wywołana uciskiem powiększającej się macicy na jelita i żołądek. Taki ucisk zwiększa ryzyko cofania się treści żołądkowej do przełyku. Kobiety w ciąży nie są jednak skazane na cierpienie po każdym posiłku. Najczęstszymi bezpośrednimi przyczynami zgagi w ciąży są nieprawidłowa dieta i tryb życia, które już można kontrolować samodzielnie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Sposoby na zgagę w ciąży

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi w ciąży?"

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi w ciąży, kobieta powinna unikać poniższych produktów i używek:

Tłuste, pikantne i ciężkostrawne potrawy na pewno nie pomogą w pozbyciu się zgagi, ale pogorszą stan osoby uskarżającej się na uciążliwe pieczenie w przełyku po jedzeniu. Zbyt duża ilość cebuli może także wywołać zgagę u osoby mającej pewne predyspozycje do pojawienia się tego zaburzenia, a więc także u osoby w ciąży. Kwaśne jedzenie, takie jak sok pomidorowy czy cytrusy oraz potrawy przyprawione octem, również pogorszą zgagę. Pamiętajmy, że mięta i miętowe cukierki mają właściwości pogarszające zgagę.

Zobacz także:

Posiłki w ciąży powinny być niewielkie, za to częste i regularne. Nie wolno się przejadać, bo zapłacimy za to silną zgagą. Jemy powoli, dokładnie przeżuwając. W czasie ciąży nie można się odchudzać, nie należy się także przejadać. Nie jemy za dwie osoby, a zwiększamy ilość spożywanych kalorii o kilkaset. W ciąży tyje się maksymalnie 13-18 kg, jeśli utyjemy więcej, znaczy to, że nasza dieta nie była właściwa, a nadwaga i otyłość sprzyjają zgadze.

Pozycja i wykonywane czynności podczas i po jedzeniu także mają wpływ na to, czy zgaga się pojawi czy nie. Najlepiej jest spożywać posiłki w wyprostowanej pozycji na siedząco. Pozycja półsiedząca także nie jest korzystna. Przez jakiś czas po zjedzeniu także dobrze jest pozostać w takiej pozycji. Leżenie po jedzeniu może wywołać zgagę! Ostatni posiłek planujmy na kilka godzin przed pójściem spać. Jedzenie tuż przed położeniem się to niemal gwarantowana zgaga, szczególnie dla kobiety w ciąży. Dla osób uskarżających się na zgagę w nocy, najlepszą pozycją do spania jest pozycja półleżąca, lub spanie na lewym boku z głową na wysokości 15 cm.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze