Drętwienie nóg w ciąży
Ciąża jest niezapomnianym doświadczeniem dla kobiety, jednak w czasie jej trwania przyszłe mamy muszą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ciało kobiety zmienia się w trakcie ciąży, by dostosować się do potrzeb rozwijającego się dziecka. Jednym z problemów kobiet ciężarnych jest drętwienie nóg. Wyraźnie odczuwalne drętwienie stawów nóg może utrudniać poruszanie i wykonywanie czynności życia codziennego. Jakie są przyczyny drętwienia nóg i jak radzić sobie z tą przypadłością?
1. Przyczyny drętwienia nóg w ciąży
Sztywność nóg i stawów może mieć swoje źródło w reumatoidalnym zapaleniu stawów lub zapaleniu stawów i kości. Choroby te mogą zacząć się jeszcze przed ciążą, choć niekiedy pojawiają się już po zapłodnieniu. Czasami drętwienie nóg ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciąży. Inne czynniki wpływające na wystąpienie drętwienia to: zmiany w krążeniu oraz postawie ciała ciężarnej, nacisk macicy na główne naczynia krwionośne oraz zmiany w płynach ciała. Drętwienie nóg może być spowodowane słabszym krążeniem krwi, które przyczynia się do obrzęku palców, rąk, kostek, kolan, bioder oraz okolic miednicy. U niektórych kobiet w stawach gromadzi się płyn – jest to bolesne i wywołuje drętwienie stawów. Drętwienie w czasie ciąży może utrudniać wykonywanie normalnych czynności, na przykład wstawanie z łóżka, wchodzenie po schodach, wsiadanie oraz wysiadanie z samochodu. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć drętwienia nóg w czasie ciąży, gdyż stawy powinny być silne w trakcie porodu. Również po urodzeniu kobieta powinna mieć zdrowe i mocne stawy, by być w stanie zajmować się sobą i dzieckiem.
2. Leczenie drętwienia stawów w ciąży
Aby wzmocnić stawy i złagodzić drętwienie nóg, należy ustalić przyczynę dolegliwości. Może się okazać, że winę za występowanie nieprzyjemnych objawów ponosi niedobór składników odżywczych. W takiej sytuacji ciężarna powinna przyjmować suplementy diety z wapniem, magnezem oraz witaminami. Decyzję o stosowaniu leków przeciwbólowych należy skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre z nich mogą być szkodliwe dla płodu. Dolegliwości bólowe można uśmierzać poprzez masaże, zdrową dietę oraz regularne ćwiczenia. Drętwienie i sztywność stawów w czasie ciąży może powodować ból, dlatego wskazane jest unoszenie nóg oraz masowanie stawów oliwą z oliwek lub olejem sezamowym. Po masażu można wygrzewać nogi w gorącej wodzie. Pomocne jest także masowanie nóg i stawów olejkiem kokosowym podgrzanym z odrobiną kamfory. Warto zacząć także umiarkowanie intensywne ćwiczenia. Dzięki wysiłkowi fizycznemu można złagodzić objawy drętwienia i nadać stawom elastyczność. Nie należy jednak przetrenowywać się – nadmierny wysiłek szkodzi stawom ciężarnych. Po ćwiczeniach należy odpocząć. Zaleca się również wzbogacenie diety o niezbędne składniki odżywcze, znajdujące się na przykład w zielonych liściastych warzywach, owocach oraz mleku. Należy pić dużo wody i w razie dolegliwości bólowych aplikować łagodzące ból maści na stawy. Duże znaczenie ma także utrzymywanie właściwej pozycji podczas siedzenia, stania i chodzenia. Należy unikać długiego przebywania w jednej pozycji i zawsze wkładać wygodne ubrania oraz obuwie.