Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Drętwienie w ciąży

Avatar placeholder
29.05.2019 10:49
Drętwienie w ciąży
Drętwienie w ciąży (123rf)

Drętwienie to bardzo częsta dolegliwość, pojawiająca się w ciąży około 26. tygodnia. W ciąży najczęściej cierpną i mrowią dłonie, a także nogi. Może pojawić się również zespół cieśni nadgarstka. Cierpnięcie kończyn jest wywołane obrzękami, które z kolei są wynikiem zatrzymywania wody w organizmie. Drętwienie kończyn jest dokuczliwe, ale można sobie z nim poradzić za pomocą kilku bezpiecznych, domowych sposobów.

1. Co jest przyczyną drętwienia w ciąży?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zaczyna się burza hormonalna. Hormony w tym czasie mają różne funkcje – rozluźniają więzadła spojenia łonowego i mięśnie, aby ułatwić późniejszy poród, rozszerzają żyły, wywołują laktację. Część z nich powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Woda gromadzona w tkankach chroni kobietę przez nadmierną utratą wody podczas porodu, ale niesie za sobą także pewne niedogodności – większy przyrost wagi (obciąża kości i stawy!) oraz obrzęki, szczególnie często umiejscowione na nogach, stopach i dłoniach. Jeśli obrzęki są znaczne, mogą one uciskać na nerwy prowadzące do rąk i nóg. Szczególnie narażone na ucisk są nerwy znajdujące się w nadgarstkach. Taka dolegliwość, wywołująca drętwienie dłoni i palców, to zespół cieśni nadgarstka.

Drętwienie nóg w ciąży może mieć także inną, dodatkową przyczynę. W zaawansowanej ciąży powiększająca się macica może zacząć uciskać na naczynia krwionośne, a szczególnie na żyłę główną dolną, która ma za zadanie transportować krew z nóg do serca. Z tego powodu obrzęk nóg się zwiększa.

2. Jak sobie poradzić z drętwieniem w ciąży?

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Aby ograniczyć drętwienie kończyn, warto zwrócić uwagę na to, czy ręce i nogi mają kiedy odpocząć. Ciągłe stanie, chodzenie i siedzenie z nogą założoną na nogę obciążają nogi i pogarszają krążenie krwi. Najlepiej jest robić sobie częste przerwy i dużo odpoczywać z uniesionymi nogami. Na dłonie negatywny wpływ mają prace wymagające wysiłku ze strony palców i dość nieruchomej pozycji – pisanie na komputerze, szydełkowanie czy robienie na drutach.

Odpowiednia pozycja do spania może pozytywnie wpłynąć na stan kończyn kobiety w ciąży. Najkorzystniejsze jest leżenie na lewym boku, gdyż zmniejsza ono ucisk na żyłę główną. Dla nadgarstków dobrze jest układać je poniżej tułowia.

Ostatnią ważną rzeczą przy zwalczaniu obrzęków i nieprzyjemnego cierpnięcia jest zdrowa dieta. Obrzęki zmniejszymy dzięki ograniczeniu soli, zwiększeniu ilości wypijanej wody (2 litry to optymalna ilość dla kobiety w ciąży). Dieta korzystna przy obrzękach to dieta bogata w magnez i witaminę B6. Znajdują się one w rybach, mleku, pestkach dyni czy kakao. Używki takie jak herbata czy kawa zwiększają wypłukiwanie minerałów z organizmu, co może pogorszyć obrzęki. Dobrze jest więc je ograniczyć.

Jeśli drętwienie kończyn poważnie utrudnia życie i nie przechodzi mimo stosowania się do powyższych rad, można zasięgnąć porady specjalisty. Może on przepisać bezpieczne dla kobiet w ciąży leki – suplementy lub środki przeciwbólowe. Stosowane są także opaski lub opatrunki unieruchamiające nadgarstki w prawidłowej pozycji. W niektórych przypadkach zalecana jest fizjoterapia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.