Drętwienie rąk w ciąży
Łaskotanie i drętwienie rąk w czasie ciąży jest najczęściej spowodowane zespołem cieśni nadgarstka. Ta przypadłość objawia się drętwieniem, łaskotaniem, pieczeniem lub tępym bólem palców, dłoni, nadgarstka, a nawet ramienia. W ciężkich i przewlekłych postaciach dłoń może być osłabiona i niezdarna. Symptomy pojawiają się zwykle w obu dłoniach w dowolnym czasie, ale są bardziej prawdopodobne w drugiej połowie ciąży, gdy organizm kobiety zatrzymuje więcej płynów. Zazwyczaj objawy drętwienia ustępują stopniowo po porodzie.
1. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka w ciąży
Cieśń nadgarstka to kościsty kanał uformowany przez kości nadgarstka po trzech stronach i więzadło biegnące w poprzek nadgarstka. Powszechne dolegliwości ciążowe, czyli obrzęk i zatrzymanie płynów w organizmie, mogą zwiększać nacisk na tę stosunkowo wąską i nieelastyczną część ciała, uciskając znajdujący się tam nerw pośrodkowy.
Nerw pośrodkowy jest odpowiedzialny za czucie w kciuku, palcu wskazującym, środkowym palcu i połowie palca serdecznego. Odpowiada także za ruch mięśnia na podstawie kciuka. Ucisk tego nerwu wywołuje nieprzyjemne dolegliwości.
Drętwienie rąk w ciąży może wynikać również ze zwiększonego napięcia tkanej w okolicy klatki piersiowej ciężarnej. Powiększający się biust, a także zmiana środka ciężkości zmienia ustawienie kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz ustawienie głowy.
Drętwienie rąk pojawia się zwykle w nocy, gdyż ludzie śpią ze zgiętymi nadgarstkami. Uczucie drętwienia można łagodzić poprzez noszenie specjalnego łubka na nadgarstek. Długotrwały zespół cieśni nadgarstka prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu, atrofii mięśnia oraz osłabienia siły dłoni.
2. Jak radzić sobie z drętwieniem rąk?
Najważniejsze jest unikanie wszelkich czynności, które wymagają silnych i powtarzanych ruchów dłoni. Mimo iż tego typu ruchy nie muszą powodować zespołu cieśni nadgarstka, mogą pogorszyć odczuwane symptomy.
Jeżeli praca wykonywana przez osobę zmagającą się z drętwieniem rąk wymaga poruszania dłońmi w taki sposób, warto zacząć nosić ochraniacze na nadgarstki lub dłonie. Osoby, które pracują przed komputerem powinny dostosować wysokość krzesła w taki sposób, by nadgarstki nie były zgięte do dołu w czasie pisania.
Pomocne mogą być specjalne ergonomiczne klawiatury. Co pewien czas należy zrobić przerwę w pracy i rozciągać dłonie. Jeśli drętwienie rąk jest problemem w nocy, należy zmienić pozycję do snu i podpierać rękę poduszką, gdy pojawia się nagły atak bólu.
Należy unikać spania na dłoniach. Jeżeli w chwili obudzenia odczuwany jest ból, warto potrząsać dłońmi, zanim ból lub odrętwienie miną. Ponadto można skorzystać ze wspomnianego już wcześniej łubka. Neutralne ułożenie nadgarstka sprawia, że cieśń nadgarstka staje się nieco szersza.
W celu złagodzenia bólu i zwiększenia siły dłoni można wypróbować jogę. Niektórzy stosują również witaminę B6, ale badania kliniczne nie wykazały jeszcze skuteczności tej witaminy w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.
Drętwienie rąk w czasie ciąży jest nie tylko nieprzyjemne, ale i kłopotliwe. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie tej dolegliwości. Dobrą wiadomością jest fakt, iż po urodzeniu dziecka dłonie młodej mamy powracają zwykle do stanu sprzed ciąży. Do tego czasu trzeba poradzić sobie za pomocą domowych sposobów.