Trwa ładowanie...

Gdy dziecko ząbkuje – objawy i sposoby na ból

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 14:01
Gdy dziecko ząbkuje – objawy i sposoby na ból
Gdy dziecko ząbkuje – objawy i sposoby na ból (123rf)

Ślinienie się, płaczliwość, kłopoty ze snem – te objawy mogą wskazywać, że u dziecka rozpoczęło się ząbkowanie. Kolejność pojawiania się pierwszych ząbków jest różna – najczęściej jako pierwsze przez dziąsła przebijają się dolne jedynki, czasem mogą to być jednak górne dwójki. Kwestia ta jest sprawą indywidualną, podobnie jak to, kiedy pojawi się pierwszy ząbek. Najczęściej przebija on dziąsło pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia dziecka, nie jest to jednak regułą. Niektóre dzieci wchodzą w drugi rok życia z bezzębnym uśmiechem i nie jest to powód do obaw.

spis treści

1. Objawy ząbkowania

Ząbkowanie u części dzieci jest bezobjawowe. Rodzic zupełnie przez przypadek zauważa, że w buźce maluszka pojawił się pierwszy ząbek. Częstsze jest jednak ząbkowanie przebiegające z charakterystycznymi objawami. Kiedy zatem można poznać, że dziecko wkracza w okres ząbkowania?

Ząbkowanie daje specyficzne objawy u dzieci
Ząbkowanie daje specyficzne objawy u dzieci (123RF)

W zdecydowanej większości przypadków pojawia się u niemowlęcia co najmniej jednej z poniższych objawów:

• ślinotok;

• kłopoty ze snem;

• płaczliwość;

• kapryśność;

katar;

• drobne krostki wokół ust i na podbródku (efekt podrażnienia skóry przez ślinę);

• wkładanie rączek do buzi;

• zwiększona potrzeba ssania;

• odrzucenie piersi/smoczka;

• spulchnienie i przekrwienie dziąseł;

• czerwone policzki;

• stolec o rzadszej konsystencji.

Niektóre z tych objawów mogą pojawić się również w przebiegu różnych chorób, np. przeziębienia. Warto więc obserwować dziecko, a w razie wątpliwości lub pojawienia się dodatkowych symptomów, tj. gorączka, potliwość, kaszel, zwrócić się o pomoc do pediatry. Specjalista dość szybko powinien stwierdzić, czy dziecko ząbkuje, czy może w jego organizmie rozwija się infekcja.

2. Ząbkowanie – kolejność pojawiania się pierwszych ząbków

Kolejność pojawiania się pierwszych ząbków jest różna – najczęściej jako pierwsze przez dziąsła przebijają się siekacze – dolne jedynki (ale czasem mogą to być górne dwójki). Jako drugie pojawiają się górne i boczne siekacze, a około 18 miesiąca życia dziecka wyrzynają się z kły. Jako ostanie wychodzą trzonowce.

Musisz to wiedzieć

3. Jak ulżyć dziecku w okresie ząbkowania?

Warto rozpocząć od podania dziecku gryzaka, najlepiej schłodzonego w lodówce. Pomocny może okazać się model z delikatnymi wypustkami, które dodatkowo będą masowały obolałe dziąsła. Można wykonać również masaż dziąseł – nawinąć na palec wskazujący wilgotną gazę i delikatnie uciskać obolałe miejsca w jamie ustnej dziecka. Gdy gryzaki i masaż nie pomogą, można sięgnąć po żele na ząbkowanie. Nie należy ich jednak nadużywać – najczęściej stosuje się je maksymalnie dwa, trzy razy dziennie. W przypadku silnego bólu, który np. uniemożliwia sen, można podać dziecku lek przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze