Sposoby na kaszel u niemowlaka
Kaszel u niemowląt może mieć różne rodzaje: częsty jest kaszel suchy, mokry, a rzadziej występuje kaszel szczekający czy napadowy. Różne rodzaje kaszlu oznaczają różne choroby – może to być zwykłe przeziębienie, astma, krztusiec czy krup wirusowy. U każdego dziecka poniżej czwartego miesiąca życia kaszel wymaga wizyty u lekarza.
1. Rodzaje kaszlu u niemowląt
Kaszel u niemowlaka to jeden z tych objawów, które najczęściej wywołują niepokój u rodziców. U niemowląt, tak jak i u dorosłych, kaszel dzieli się na dwa główne rodzaje: kaszel mokry i kaszel suchy. Kaszel suchy wiąże się zwykle z podrażnieniem gardła lub spływaniem nadmiernej ilości śluzu po tylnej ścianie gardła. Taki kaszel towarzyszy alergiom i zwykłemu przeziębieniu.
W przypadku kaszlu wywołanego przeziębieniem, dziecko ma także poniższe objawy:
- katar lub zatkany nos;
- podrażnione gardło;
- najczęściej suchy kaszel (ale zdarza się też mokry);
- niewielką gorączkę głównie w nocy.
2. Co na kaszel u niemowlaka?
Aby pozbyć się przeziębienia u niemowlaka, najlepiej trzymać się domowych, naturalnych sposobów, takich jak dużo odpoczynku i snu, nawadnianie oraz nawilżanie powietrza. Najlepiej, jeśli leki na przeziębienie i kaszel będą używane dopiero u dzieci powyżej szóstego roku życia.
Astma u niemowlaka występuje najczęściej, jeśli w rodzinie jest historia tej choroby. W przypadku astmy pojawia się suchy kaszel, szczególnie w nocy i świszczący oddech. Objawom tym nie towarzyszy gorączka.
W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się problemy z oddychaniem.
Kaszel mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych to zwykle oznaka infekcji bakteryjnej.
Innym rodzajem kaszlu jest kaszel szczekający. Towarzyszy on chorobie o nazwie krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani). Choroba ta jest szczególnie częsta u dzieci między trzecim miesiącem a trzecim rokiem życia.
Kaszel szczekający jest bardzo charakterystyczny i trudno go pomylić z innymi rodzajami kaszlu. Oprócz tego, towarzyszy mu zwykle świst podczas oddychania, duszności, niepokój, trudności z oddychaniem. Objawy pojawiają się najczęściej w nocy.
Kolejnym rodzajem kaszlu jest kaszel napadowy. Jest to kaszel bardzo wyczerpujący, trwający nawet kilka miesięcy. W czasie ataku kaszlu, dziecko staje się czerwone na buzi, wygląda jakby miało problem z zaczerpnięciem powietrza.
Po takim ataku dziecko może wymiotować. Obecnie choroba ta rzadko występuje, a to dzięki szczepieniom ochronnym.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Kaszel i krzywienie się u niemowlaka - odpowiada lek. Rafał Gryszkiewicz
- Wskazania do szczepień niemowląt na rotawirusy - odpowiada lek. Magdalena Pikul
- Katar i kaszel u 7-miesięcznego synka - odpowiada lek. Iwa Dziedzic
3. Kiedy kaszel u niemowlaka wymaga wizyty u lekarza?
Kaszel u niemowlęcia wymaga pójścia do pediatry zawsze, jeśli dziecko ma mniej niż cztery miesiące lub jeśli kaszel utrzymuje się ponad tydzień, niezależnie od wieku dziecka.
Rodziców powinno zaniepokoić, jeśli dziecko oddycha szybciej niż zwykle, jeśli wygląda, jakby miało trudności z oddychaniem lub jeśli ma kaszel szczekający.
Trzeba pójść z dzieckiem do lekarza, jeśli maluch ma świszczący oddech oraz jeśli w odpluwanej wydzielinie pojawia się krew.
Jeśli u dziecka między trzecim a szóstym miesiącem życia kaszlowi towarzyszy gorączka powyżej 38 st. C, a u starszego dziecka gorączka sięga 39 st. C, także konieczna jest konsultacja lekarska.
Należy zabrać dziecko do lekarza, jeśli pojawi się u niego ospałość, brak zainteresowania otoczeniem, brak apetytu czy wysypka.