Trwa ładowanie...

Jak naturalnie leczyć alergię?

Avatar placeholder
22.10.2020 15:01
Jak naturalnie leczyć alergię?
Jak naturalnie leczyć alergię? (123rf)

Wodnisty przezroczysty katar, zaczerwienione i spuchnięte powieki, kaszel, wysypka to objawy, które są znane każdemu alergikowi. Niestety, jest to dolegliwość, którą należy leczyć farmakologicznie. Przy ostrych stanach alergicznych pacjent jest poddawany zabiegom odczulania. Coraz bardziej popularne staje się leczenie niekonwencjonalne, czyli przy zastosowaniu medycyny naturalnej. Oczywiście nie wolno rezygnować z tradycyjnego sposobu leczenia, naturalne sposoby powinny wzmacniać organizm i wspierać leczenie farmakologiczne.

spis treści
Homeopatia to jedna z naturalnych metod leczenia alergii
Homeopatia to jedna z naturalnych metod leczenia alergii

1. Czym jest homeopatia?

Głównym zadaniem homeopatii jest stymulacja naturalnego systemu ochronnego organizmu i przywrócenie jego prawidłowego działania. Leczenie naturalne może występować pod różną postacią. Akupunktura jest zalecana w przypadku lżejszych stanów astmatycznych. Leczenie ziołami to najczęściej stosowanie naparów do picia. Wybrane specyfiki nie tylko powodują rozrzedzenie śluzu, ale także niwelują dolegliwości skórne. Homeopatia poprawia komfort funkcjonowania osoby uczulonej, łagodzi również reakcję na czynniki powodujące alergię. Istnieją także formy homeopatii, które niestety nie są skuteczne, ale bardzo często stosowane przez alergików, np. aromaterapia, terapia oddechem, biorezonans, leczenie klimatyczne. Homeopatia może pomóc przy odczulaniu, ponieważ leki rozcieńczone niewielkim stężeniem alergenu działają odczulająco.

2. Zasady dla alergika

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Bez względu na rodzaj leczenia alergik powinien stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim w mieszkaniu nie powinno być mebli i elementów dekoracyjnych, na których może gromadzić się kurz i roztocza. Potrzebne jest regularne odkurzanie i pranie dywanów, systematyczna wymiana pościeli. Istotne jest także to, aby używane kosmetyki i detergenty były hipoalergiczne, czyli pozbawione barwników i zapachu. Alergik musi mieć również właściwie dopasowaną dietę, w której znajdą się warzywa i owoce. Należy wykluczyć mleko krowie. Jeśli osoba cierpi na alergię pokarmową, to jadłospis nie powinien zawierać dużej ilości białka. Lekarze w przypadku alergii zalecają przyjmowanie witaminy C, która działa antyhistaminowo. Czosnek niweluje katar sienny i pomaga na zatkane przewody nosowe. Alergia, niestety, osłabia odporność, dlatego aby ją wzmocnić, warto pić herbatki ziołowe. Inną niekonwencjonalną metodą leczenia jest masaż, który pomaga w oczyszczaniu nosa i gardła. Są osoby, które za sposób na alergię uważają terapię kolorem, muzyką, medytację.

Zobacz także:

Choroby alergiczne powinny być diagnozowane przez specjalistów, ale naturalne metody mają wpływ na poprawę komfortu życia chorego. Homeopatia powinna być uzupełnieniem głównego, farmakologicznego leczenia. Przed wprowadzeniem nowego elementu do terapii należy skonsultować się z prowadzącym lekarzem alergologiem. Jeszcze jedną zaletą naturalnego leczenia jest to, że nie powoduje skutków ubocznych niebezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta. Chory w bezpieczny sposób może wpłynąć na poprawę swojego życia poprzez zmniejszenie natężenia objawów alergicznych. Wcześniej należy jednak zdobyć odpowiednią wiedzę na temat np. ziół czy innych metod naturalnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze