Jak rozpoznać depresję?
Czy gorszy nastrój to od razu depresja? Jakie są najczęstsze objawy depresji? Kiedy pojawiają się u chorych na depresję myśli samobójcze? Czym są stany lękowe w przebiegu depresji? Odpowiedzi na te wszystkie pytania pokazują, jak groźną i niebezpieczną chorobą jest depresja. Nie bagatelizuj jej. Dowiedz się o niej jak najwięcej, aby móc sobie z nią poradzić.
1. Najczęstsze objawy depresji to:
- Przygnębienie.
- Brak motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.
- Brak chęci do pracy.
- Rezygnacja z zainteresowań.
- Brak radości.
- Pesymistyczne myśli.
- Niska samoocena.
- Lęk.
- Niepokój.
- Problemy z koncentracją.
- Izolacja i odsunięcie się od ludzi.
Depresji może również towarzyszyć ból głowy, problemy ze snem – zarówno bezsenność, jak i senność przez cały dzień, a także problemy z żołądkiem. Przy chorobie może także się pojawić mniejszy apetyt, ciągłe pragnienie i suchość w ustach, nerwobóle oraz ogólne rozbicie i obniżony nastrój.
2. Brak sensu życia i myśli samobójcze
Brak sensu życia to również jeden z objawów depresji. Ludzie cierpiący na tą chorobę przestają widzieć jakikolwiek sens w codziennych czynnościach i podejmowanych działaniach. Obwiniają się za wszystko. Uważają, że są do niczego i tylko wszystkim przeszkadzają i sprawiają kłopot. Mogą się też pojawić myśli samobójcze.
Pojawiające się przy depresji stany lękowe tylko podsycają chorobę. Osoby cierpiące z powodu depresji obawiają się o wszystko i o nic konkretnego. Przerażające jest życie, świat, który nas otacza, zagrożenia, które czyhają na każdym kroku – w drodze do pracy, do domu, do sklepu.
3. Reagowanie i obserwowanie
To musisz wiedzieć:
Ważne jest, aby chorego na depresję lub osobę, która drastycznie zmienia swoje zachowanie, bacznie obserwować i reagować, gdy coś nas niepokoi. W przypadku depresji istotna jest wczesna pomoc i wsparcie zarówno specjalisty, jak i rodziny.