Trwa ładowanie...

Kaszel alergiczny – jak leczyć?

Avatar placeholder
22.02.2024 22:40
Kaszel alergiczny – jak leczyć?
Kaszel alergiczny – jak leczyć? (123rf)

Kaszel alergiczny jest reakcją obronną organizmu, wywołaną przez obcą substancję wdychaną wraz z powietrzem. Kaszel jest prawidłową reakcją oznaczającą, że układ immunologiczny działa w sposób prawidłowy. Gdy jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

spis treści

1. Jakie mogą być przyczyny kaszlu alergicznego?

Kaszel jest prawidłowym odruchem zapobiegającym przedostaniu się substancji uczulających do organizmu. Dość często tego rodzajowi kaszlu towarzyszy odkrztuszanie przezroczystego śluzu. Najczęstszymi przyczynami kaszlu alergicznego są: pyłki roślinne, roztocza, kurz, pleśń, sierść zwierząt, detergenty oraz dym papierosowy. Dostają się one do organizmu wraz z wdychanym powietrzem.

Sposoby na spokojny sen alergika
Sposoby na spokojny sen alergika [8 zdjęć]

Objawy alergii są gorsze nocą i mogą zakłócić spokojny sen. Badania pokazują, że ¾ alergików budzi się

zobacz galerię

Kaszel alergiczny może być również spowodowany zjedzeniem niektórych produktów spożywczych, na przykład: jajek, owoców morza, mleka. Za ten typ kaszlu dość często jest odpowiedzialne również zapalenie zatok. Spływający do gardła śluz wywołuje podrażnienie i kaszel, który jest także jednym z objawów astmy alergicznej.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zobacz także:

2. Objawy kaszlu alergicznego

Zazwyczaj odruchowi kaszlu alergicznego towarzyszą również inne oznaki alergii takie jak: łzawienie i swędzenie oczu, kichanie oraz podrażnienie śluzówki gardła i nosa. W niektórych przypadkach uczulenia oprócz kaszlu może wystąpić wysypka skórna lub pokrzywka.

Kaszel alergiczny to objaw uczulenia
Kaszel alergiczny to objaw uczulenia

3. Leczenie kaszlu alergicznego

Najbardziej skutecznym sposobem na kaszel alergiczny jest unikanie kontaktu z substancją wywołującą uczulenie. Niestety, w niektórych przypadkach nie jest jednak to możliwe. W takich sytuacjach należy zastosować środki przeciwhistaminowe lub leki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny. Oprócz farmakoterapii należy również spożywać duże ilości płynów, przepłukiwać nos solą fizjologiczną, stosować preparaty w aerozolu nawilżające jamę ustną. Pomaga również picie naparu z jeżówki, który ma działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające układ immunologiczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze