Trwa ładowanie...

Katar u noworodka – co robić?

 Agnieszka Gotówka
12.07.2019 14:26
Katar u noworodka – co robić?
Katar u noworodka – co robić? (123rf)

Katar u małych dzieci pojawia się bardzo często, a źródłem zakażenia są w większości przypadków rodzice i rodzeństwo. Katar jest najczęściej związany z chorobą wirusową. Może przebiegać z gorączką i kaszlem.

spis treści

1. Cieknący katar z noska niemowlaka

Gdy do organizmu dziecka dostaje się wirus, może on wywołać katar. Wirus przenosi się drogą kropelkową, więc o zakażenie bardzo łatwo. Katar u niemowlęcia może być również objawem alergii wziewnej (alergenem mogą być roztocza kurzu domowego). Wywołuje go również zanieczyszczenie środowiska. Wówczas towarzyszy mu sapka lub napady kichania. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z alergologiem.

Katar u niemowlaka może być przyczyną alergii
Katar u niemowlaka może być przyczyną alergii (123RF)

2. Objawy kataru u niemowlęcia

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Wodnista i przezroczysta wydzielina z noska świadczy o zakażeniu wirusowym. Objawem infekcji bakteryjnej górnych dróg oddechowych jest gęsta wydzielina o zielonkawym kolorze. Katarowi nie towarzyszy gorączka, jednak dolegliwość ta sama w sobie jest bardzo uciążliwa: może powodować rozdrażnienie u dziecka, ból głowy, złe samopoczucie, jak również niechęć do ssania piersi matki. Kataru u niemowlaka nie wolno bagatelizować. Nos, gardło oraz ucho środkowe u małych dzieci są usytuowane bardzo blisko siebie, stąd ryzyko zapalenia ucha jest wysokie. Zalegająca w nosie wydzielina spływa do gardła i zasycha, co stanowi dobrą pożywkę dla rozwoju bakterii. Te z kolei rozprzestrzeniają się w uchu, wywołując niezwykle bolesną infekcję.

3. Leczenie kataru u noworodka

Kataru u małych dzieci nie wolno bagatelizować, to tylko z pozoru niegroźna dolegliwość. Wydzielinę z nosa malucha przede wszystkim należy regularnie usuwać za pomocą aspiratora. Zapchany nos bardzo utrudnia dziecku oddychanie.

Musisz to wiedzieć

Jeśli wydzielina jest gęsta, konieczne będzie zastosowanie roztworu wody morskiej. Można również posmarować dziecku okolice nozdrzy maścią majerankową. Na wodnisty katar pomogą krople lub spray z ksylometazoliną (zmniejszy przekrwienie i obrzęk błony śluzowej). Niemowlę warto również jak najczęściej układać na brzuszku (zawsze pod czujnym okiem osoby dorosłej), by wydzielina mogła swobodnie spływać. Jeśli katar trwa ponad tydzień, towarzyszy mu gorączka, rozdrażnienie i ciągły niepokój, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, gdyż objawy te mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze