Trwa ładowanie...

Leczenie kataru u noworodka

Avatar placeholder
08.05.2023 23:56
Leczenie kataru u noworodka
Leczenie kataru u noworodka

Bardzo częstym zjawiskiem u małych dzieci jest katar. Nie można go bagatelizować, ponieważ często prowadzi do zapalenia przewodu słuchowego. Katar jest chorobą wirusową, często przenoszoną przez rodziców czy rodzeństwo. Tej chorobie najczęściej towarzyszy ból głowy bądź rozdrażnienie.

spis treści

1. Objawy i przyczyny kataru

Katar u dziecka pojawia się, gdy do jego organizmu wdaje się wirus. Przenoszony jest on drogą kropelkową. Czasem katar u dziecka spowodowany jest alergią czy po prostu zanieczyszczeniem środowiska. Objawami alergii są sapki bądź napady kichania, wtedy należy skonsultować się z alergologiem, aby ustalił, na co dziecko jest uczulone. Jednakże testy skórne są możliwe do wykonania dopiero po trzecim roku życia. Katar to cieknąca wydzielina z noska. Musisz wiedzieć, że jeśli jest ona przezroczysta i wodnista, dziecko ma zakażenie wirusowe. Jeśli jest koloru zielonego i jest gęsta, wskazuje najczęściej na infekcję bakteryjną górnych dróg oddechowych. Katar pojawia się sam i raczej nie towarzyszy mu gorączka. Dziecko może być rozdrażnione, niespokojne, może przestać ssać pierś matki, a co za tym idzie, po prostu stracić apetyt.

Katar u noworodka występuje często
Katar u noworodka występuje często (123RF)
Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Gdy u malucha wystąpi katar, nie możesz tego bagatelizować. Zaniedbany kaszel prowadzi np.: do zapalenia ucha. Gardło, ucho czy nos są najbardziej narażone na rozwój bakterii podczas karatu, ponieważ nieusunięta wydzielina spływa do gardła, zasycha. Jest to idealne miejsce na rozmnażanie się bakterii, które po jakimś czasie przenoszą się do ucha i powodują jego infekcję, co jest bardzo bolesne dla dziecka.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

2. Sposoby na katar u dziecka

Czy katar leczony i nieleczony trwa tyle samo? Wielu rodziców tak właśnie uważa i przez to lekceważy katarek u swojego malucha. Niby zwykły katar, lecz jest on bardzo mylący i często prowadzi do szkód zdrowotnych u naszego małego skarbu. Jak więc powinniśmy go leczyć?

Najlepszym sposobem na katar będzie po prostu konsultacja z pediatrią, który ustali leczenie tej dolegliwości. Na pewno nie możesz stosować antybiotyków, ponieważ jest to tylko katar, który został wywołany wirusowo, a antybiotyki działają antybakteryjnie. Stosowanie ich mogłoby zaszkodzić dziecku. Początkowo najlepiej udrożnić nosek dziecka, by mogło spokojnie oddychać. Przyda się wtedy woda morska bądź maść majerankowa – gdy katar jest gęsty – za to spray z ksylometazoliną bądź krople do nosa na pewno pomogą przy wodnistej wydzielinie. Do oczyszczania noska warto skorzystać również z aspiratora bądź gruszki, dzięki którym usuniesz wydzielinę. Bardzo przydatną metodą jest również oklepywanie dziecka, gdy ułożymy je na brzuszku.

Musisz to wiedzieć

Musisz pamiętać, że jeśli katar trwa dłużej niż 7 dni i zaczyna towarzyszyć mu gorączka, płacz dziecka i niepokój, należy skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze