Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Leczenie świnki

Avatar placeholder
Mgr Urszula Rogalska 29.09.2020 12:05
Leczenie świnki
Leczenie świnki

Świnka to choroba wirusowa, zakaźna, wywoływana przez wirus RNA. Najczęściej ujawnia się w wieku przedszkolnym i szkolnym. Istnieją jednak sytuacje, gdy świnka zaatakuje osoby dorosłe. Jednakże korzystniej jest, gdy choroba przyjdzie w młodszym wieku, gdyż wówczas jej objawy mają mniejsze nasilenie. Istotne jest odpowiednie zapobieganie jej wystąpieniu, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Kiedy dojdzie do zarażenia, chorobę należy szybko zdiagnozować i zastosować skuteczne leczenie. W jaki sposób leczy się świnkę?

spis treści

1. Objawy świnki

Zarażenie świnką może nastąpić nagle i tak też rozwija się w organizmie ludzkim. Początkowo może przebiegać bezobjawowo, by potem stopniowo móc się ukazywać w postaci objawów grypopochodnych, tj. ogólne złe samopoczucie, dreszcze, podwyższona temperatura ciała, dodatkowo mogą pojawić się mdłości, bóle brzucha. Jednakże nie u każdego człowieka objawy są identyczne. Są osoby, które dostają automatycznie obrzęku jednej lub dwóch ślinianek przyusznych, który niekiedy poprzedzony zostaje bólem górnych dróg oddechowych. Obrzęki mogą trwać nawet do tygodnia i znacząco utrudniają przyjmowanie pokarmów i płynów. Ogólne złe samopoczucie potrafi trwać przez cały okres choroby. Bez względu na sposób ujawniania się choroby zakaźnej, konieczne jest jej szybkie i skuteczne zdiagnozowanie. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, które mogą mieć swoje negatywne skutki w dorosłym życiu.

2. Leczenie świnki

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też do kalendarza szczepień wprowadzono obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce w 13-14 miesiącu życia dziecka. Konieczne jest również zastosowanie u 10-latka dawki przypominającej. Dzięki temu organizm otrzymuje przeciwciała chroniące go przed zachorowaniem na świnkę w wieku dorosłym, w którym choroba ta może doprowadzić np. do świnkowego zapalenia jądra lub niepłodności u mężczyzn.

Standardowe leczenie choroby zakaźnej, takiej jaką jest świnka, obejmuje łagodzenie jej objawów. Ponadto konieczne jest przestrzeganie przez chorego pacjenta zasad, tj.:

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"
  • unikanie wysiłku, duża ilość odpoczywania poprzez leżenie w łóżku,
  • zawijanie obrzękniętej szyi szalikiem lub innym materiałem, który ociepli chore miejsce i ograniczy dopływ zimnego powietrza w miejsce choroby,
  • spożywanie posiłków papkowatych, letnich, nietłustych, które nie będą podrażniały śluzówki,
  • przyjmowanie dużej ilości płynów,
  • zwalczanie temperatury lekami przeciwgorączkowymi.

Wyleczenie tej choroby wymaga czasu. Badacze podają, że sam obrzęk jest w stanie zniknąć nawet do 3 dni, a wszystkie objawy świnki do 7 dni. Jednakże jak każda choroba wirusowa, także i świnka musi być zwalczona przez sam organizm, który indywidualnie sobie z nią radzi. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że organizm człowieka po przechorowaniu świnki wytwarza trwałą odporność na jej wirusy, co znacząco zmniejsza szansę na ponowne zachorowanie na świnkę.

Choroby zakaźne, np. świnka, wymagają szybkiej diagnozy, a najkorzystniej zastosowania profilaktyki. Kiedy jednak dojdzie już do zachorowania na świnkę, konieczne jest przestrzeganie zasad leczenia, które wpływają na szybsze ustąpienie niemiłych objawów choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze