Trwa ładowanie...

Masz wspomnienia z tego okresu? Najpewniej nigdy się nie wydarzyły

Avatar placeholder
28.06.2024 08:18
Masz wspomnienia z tego okresu? Najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzyły
Masz wspomnienia z tego okresu? Najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzyły (Adobe Stock )

Większość z nas niewiele pamięta z wczesnych lat dzieciństwa. Pierwsze wspomnienia najprawdopodobniej sięgają czwartego roku życia. Okazuje się jednak, że mogą wcale nie być prawdziwe.

spis treści

1. Wspomnienia z dzieciństwa

Pierwsze lata naszego życia są niezwykle ważne. To wtedy rozwijamy podstawowe umiejętności, uczymy się komunikować i poznajemy własne preferencje. Z tego okresu nic jednak nie pamiętamy.

Chcąc przywołać najwcześniejsze wspomnienie, pewnie pojawi się coś z czasów, kiedy mieliśmy ok. czterech lat. Nie będą to jednak spójne retrospekcje, a urywki, które nazywane są efektem lampy błyskowej.

Zobacz film: "Chcesz mieć mądre dziecko? Zadbaj o to już w ciąży"

Te przebłyski wspomnień mogą być bardzo szczegółowe, ale okazuje się, że część z nich mogła powstać jedynie w naszej wyobraźni. Niewykluczone więc, że twoje najwcześniejsze wspomnienie nigdy się nie wydarzyło.

2. Amnezja niemowlęca

Skoro wczesne lata są tak kluczowe dla naszego rozwoju, dlaczego nic nie pamiętamy z tego okresu? Naukowcy przypuszczają, że wszystkiemu winny jest szybki wzrost neuronów. Zjawisko to określają mianem amnezji niemowlęcej.

Intensywny rozwój mózgu sprawia, że nasza zdolność do przechowywania wspomnień jest nieco upośledzona. Stare wspomnienia zostają zastąpione tymi nowszymi, a jest ich całkiem sporo. W końcu każdego dnia uczymy się czegoś nowego.

Małe dzieci uczą się niezwykle szybko, ale w tym samym tempie też zapominają. Mózg wybiera więc zachowanie nabytych umiejętności i nie skupia się na przechowywaniu wspomnień. Potwierdziło to badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Neuroscience" pod kierownictwem dr Alessio Travaglia z New York University's Center for Neural Science.

3. Fałszywe wspomnienia

Jeśli więc nic nie pamiętamy z okresu wczesnego dzieciństwa, skąd więc te urywki, które wydają się tak realistyczne? Odpowiedź można znaleźć w czasopiśmie naukowym "Psychological Science".

Najprawdopodobniej powstały w oparciu o historię, którą usłyszeliśmy od bliskich. Z czasem nasz mózg przekształcił tę informację we wspomnienie, a później dodaliśmy sobie pozostałe elementy, np. zauważone na fotografiach.

Niektórych wydarzeń z życia po prostu nie jesteśmy w stanie pamiętać, gdyż nasz mózg rozwija się w konkretny sposób. Niektóre badania sugerują, że zdolność do ich tworzenia zyskujemy dopiero po trzecim roku życia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze