Trwa ładowanie...

Młodzi Polacy coraz niżsi. Ekspertka podaje dwa powody

Avatar placeholder
24.05.2023 09:12
Dzieci w polsce są niższe niż większość równieśników z innych krajów Europy
Dzieci w polsce są niższe niż większość równieśników z innych krajów Europy (East News)

Naukowcy, którzy opublikowali wyniki swojego badania w czasopiśmie naukowym "Nature", zebrali dane dotyczące wzrostu i masy ciała dzieci w wieku pięciu do 19 lat z miast i wsi. Dane pochodziły z 200 krajów, w tym z Polski. Wnioski? Okazało się, że polskie dzieci są jednymi z najniższych w regionie.

spis treści

1. Dlaczego polskie dzieci są niskie?

Jak czytamy w opracowaniu badania, w latach 90. światową normą było, że dzieci z miasta były wyższe od tych ze wsi. Od roku 2000 ta prawidłowość zaczęła się zmieniać. Wyjątkiem jest Afryka Subsaharyjska, gdzie nadal dzieci w miastach rozwijają się lepiej niż te ze wsi.

Jeśli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią, z której przedstawiono dane z 13 krajów, to od polskich dzieci żyjących w miastach niższe okazują się być jedynie dzieci z Albanii i Macedonii, natomiast od tych żyjących na wsi - dzieci z Bułgarii, Rumunii, Albanii i Macedonii.

Dzieci w polsce są niższe niż większość równieśników z innych krajów Europy
Dzieci w polsce są niższe niż większość równieśników z innych krajów Europy (Getty Images)

Dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną niższego wzrostu młodych Polaków? Prof. Anna Fijałkowska, zastępczyni dyrektora ds. nauki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, w rozmowie ze zdrowie.radiozet.pl wyjaśnia, że trudno wyciągać jednoznaczne wnioski. Zwraca jednak uwagę na kwestię diety najmłodszych.

- Ciągle istnieją różnice między miastem i wsią w sposobach żywienia. Ale te różnice się zacierają na niekorzyść miasta. W mieście jest gorzej, niż było. Rośnie popularność jedzenia typu fast food i jest problem z zanieczyszczonym powietrzem. Co prawda nie znamy wpływu zanieczyszczenia powietrza na wzrost, ale jak ktoś ma astmę, to na pewno gorzej się rozwija - powiedziała prof. Fijałkowska.

Według danych opublikowanych przez portal:

• codziennie świeże owoce je 67 proc. dzieci z miast i 63 proc. dzieci ze wsi; • codziennie warzywa je 83 proc. dzieci z miast i 75 proc. dzieci ze wsi; • trzy razy w tygodniu słodkie napoje pije 28 proc. dzieci z miast i 34 proc. dzieci ze wsi.

Zobacz film: "Wzięłaś ślub? Grozi ci nadwaga"

Prof. Fijałkowska podkreśla, że niższy wzrost młodych Polaków nie wynika z biedy. Wiąże się jednak z brakiem dbałości o dietę oraz szybkim tyciem wśród najmłodszych.

- Niska pozycja polskich dzieci, jeśli chodzi o wzrost, nie wynika z biedy. Na tle innych krajów po prostu mniej dbamy o dietę. Kiedy połączymy to z faktem, że polskie dzieci (a przede wszystkim chłopcy) tyją najszybciej w regionie, to układa się to w jeden spójny obrazek - wyjaśnia.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (East News)

Ekspertka zaznaczyła, że tylko kilka procent dzieci w naszym kraju wykazuje się adekwatną do swojego wieku sprawnością fizyczną. Wiąże się to w dużej mierze z tym, że zamiast spędzać czas na świeżym powietrzu, przesiadują przed ekranami.

Maja Leśniewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze