Trwa ładowanie...

Na pierwszy rzut oka nic nie widać. Mama pokazała przerażające nagranie

Avatar placeholder
15.12.2023 12:42
Na pierwszy rzut oka nic nie widać. Mama pokazała nagranie
Na pierwszy rzut oka nic nie widać. Mama pokazała nagranie (TikTok)

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Po powrocie ze spaceru trzeba więc dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu niepożądanych gości. Pajęczaki nie zawsze wybierają widoczne miejsca, a te filmiki są tego najlepszym przykładem.

spis treści

1. Niebezpieczne kleszcze

Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki, które stanowią zagrożenie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Spotkać je można w lasach, parkach czy ogrodach. Zanim ugryzą, mogą wędrować po ciele ofiary w poszukiwaniu ustronnego miejsca. Co ciekawe, samo ugryzienie jest bezbolesne, więc ofiara nawet nie wie, że do tego doszło.

Kleszcze lubią wilgoć i ciepło, dlatego dosyć często wbijają się w uszy i skórę wokół, w pępek, w wewnętrzne części ud czy pachwiny. Mogą także znajdować się pod pachami, pod kolanami, na skórze głowy lub między palcami. Z tego powodu, po powrocie do domu trzeba obejrzeć nie tylko odkryte i widoczne części ciała, ale również miejsca trudno dostępne, ponieważ takie wydają się dla kleszczy najbardziej atrakcyjne.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

Sezon zagrożenia kleszczami wydłuża się w związku z ociepleniem klimatu. Obecnie przyjmuje się, że szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik.

@ticks227 #fyb #ticks #foryou #lice #lice ♬ Hide and Seek - Sare Remix - Lizz Robinett

2. Przenoszą choroby

Nie bez powodu zaleca się, aby jak najszybciej usunąć kleszcza. W takich sytuacjach liczy się czas. Im szybciej pajęczak zostanie wyjęty z ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia.

Kleszcze są pasożytami, ponieważ żywią się krwią. Mogą pozostać w ciele ofiary nawet dwa tygodnie, wprowadzając w tym czasie do organizmu drobnoustroje. Do tragedii nie trzeba jednak wiele. Wirus kleszczowego zapalenia mózgu znajduje się w ślinie pasożyta, więc do zakażenia może dojść zaraz po ugryzieniu. Bakterie wywołujące boreliozę są natomiast groźne po upływie 12 godzin. W przypadku ugryzienia przez nimfę, czyli niedojrzałą postać pajęczaka, do niebezpiecznej sytuacji może dojść znacznie szybciej.

@ticks227 #fyb #ticks #foryou #lice #tick ♬ Main Titles - Charlie Clouser

3. Pokazują, gdzie znalazły kleszcze

Na instagramowym profilu @ticks227 poświęconym kleszczom można znaleźć wiele filmików. Widzimy nagranie, na którym mama wyciąga pajęczaka z małżowiny ucha nastolatka, czy filmik przedstawiający zabieg usuwania kleszcza ze skóry głowy dziecka.

Gdyby nie czujne oko rodzica, dzieci nie miałyby pojęcia, że żeruje na nich groźny pajęczak. Warto więc kontrolować sytuację po każdym wyjściu z dzieckiem oraz pamiętać o profilaktyce, a więc stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze