Kleszcze uwielbiają nietypowe miejsca. Lekarka pokazała zdjęcie dziecka
Co roku o kleszczach mówi się tak wiele, że może się wydawać, że każdy z nas wie, jakie zagrożenie niesie za sobą ich ugryzienie. Powszechną wiedzą wydaje się też to, że po spacerze czy pobycie na dworze należy sprawdzić skórę dziecka. Są jednak bardzo nietypowe miejsca, które kleszcze uwielbiają.
Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.
1. Sezon na kleszcze
Trwa okres wzmożonej aktywności kleszczy. Od kilku lat sezon na kleszcze zaczynał się znacznie wcześniej, bo na przełomie maja i kwietnia. Za sprawą globalnego ocieplenia i coraz cieplejszych zim kleszcza można złapać praktycznie przez cały rok, jednak nadal to okres od kwietnia do października uważany jest za najbardziej ryzykowny.
Samo ukłucie kleszcza często kończy się na powstaniu zmian skórnych. Niestety sprawa może mieć znacznie groźniejszy finał. Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie to głównie borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.
2. Kleszcz w dziurce po kolczyku
Na ukąszenia kleszczy narażone są szczególnie dzieci, które często bez żadnych zahamowań w trakcie zabawy wbiegają w krzaki i zarośla czy tarzają się w trawie.
Australijskie lekarki Sarah i Casey, które prowadzą instagramowy profil "CPR Kids" o bezpieczeństwie dzieci, piszą, że z ich doświadczenia wynika, że kleszcze lubią wchodzić tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy.
Zazwyczaj rodzice po spacerze sprawdzają, czy dziecko nie ma kleszcza w nodze, stopie, w miejscu, w którym kończy się ubranie. Skrupulatnie oglądają też skórę głowy. Nagminnie zapominają jednak o innych miejscach.
Chodzi m.in. o płatek ucha. Jak piszą lekarki, kleszcz potrafi wejść nawet w dziurkę po kolczyku. Medyczki udostępniły zdjęcie dziecięcego ucha i kleszcza, który wgryzł się w skórkę. Przesłała je mama kilkuletniej Natalie.
“Wiem, że wielu rodziców sprawdza swoje dzieci, ale jest jedno miejsce, którego nigdy wcześniej nie sprawdzałem. Jeśli twoje dziecko ma kolczyki, sprawdź, czy nie ma kleszczy za płatkiem ucha. Natalie miała kleszcza za kolczykiem. Myślałam, że to pryszcz, ale oczywiście tak nie było!" - napisała mama dziewczynki.
3. Nietypowe miejsca, które lubią kleszcze
Lekarki zwracają uwagę, że kleszcze najbardziej lubią wbijać się w miejsca dobrze ukrwione, ciepłe i takie, gdzie skóra jest cienka. Dlatego trzeba sprawdzać nie tylko dziecięce kostki i skórę głowy, ale także pachwiny, miejsca pod kolanami i łokciami, pod pachami, na potylicy, uszach oraz po wewnętrznej stronie ramion.
Choć to może wydawać się nieprawdopodobne, kleszcze potrafią wbić się także w pośladki czy genitalia. Sprawa dotyczy zwłaszcza dzieci, które w letnie dni, ubrane w cienkie ubranka, siadają na ziemi czy trawie.
Innym nietypowym miejscem może być język, a nawet wnętrze ust. Warto też sprawdzać pępek i przestrzeń pomiędzy palcami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl